پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی

هر آنچه برای رسیدن به خوشبختی می خواهید

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.راهكارهای اسلام برای ایجاد یك زندگی شیرین


راهكارهای اسلام برای ایجاد یك زندگی شیرین

به باور برخی روان شناسان، غالب كشاكش های خانوادگی، سردی ها و خانه گریزی ها، بدزبانی ها و جدایی ها به دلیل نبود جاذبه الهی یعنی مودت و رحمت و شفقت و بهره مندی از آرامش روانی است. حتی ریشه بسیاری از اختلالات رفتاری و كژروی های اجتماعی مثل اعتیاد به سیگار و الكل و مواد مخدر در بین برخی زنان و مردان متاهل را (می توان در ناامنی روانی و فقر عاطفی بین همسران جست وجو كرد).

راه های تحكیم مودت

چه كنیم تا پیوند و صمیمیت و نشاط روحی و شفقت میان زن و شوهر استمرار یابد و جاذبه الهی مودت، عمیق و ریشه دار گردد؟
در پاسخ این سئوال اگرچه محققان توصیه های فراوانی بیان كرده اند، اما مهم ترین راه های آن به اختصار ذكر می شود.

گذشت و اغماض

از میان توصیه هایی كه اسلام به زن و شوهر كرده، گذشت و اغماض هر یك از لغزش ها و كج خلقی های دیگری و چشم پوشی و نادیده گرفتن اشتباهات و خطاهای یكدیگر در درجه اول قرار دارد. (به بهترین نامی كه او دوست دارد صدایش كند). اسلام می خواهد همواره تنور عشق و محبت و صفا و صمیمیت میان زن و شوهر گرم باشد، از این رو توصیه می كند با واژه ها و نامی یكدیگر را صدا كنند كه همسر خیلی خوش دارد، مثلا عزیزم
سلام كردن: زن و شوهر در سلام گفتن به همدیگر پیشی بگیرند. هنگام وارد شدن به خانه با صدای بلند و با خوش رویی و نشاط و محبت آمیز سلام بگوید و موقع بیرون رفتن از خانه، با همان كیفیت خداحافظی كند، حتی هنگامی كه از خواب بیدار می شوند، به همدیگر سلام كنند.
پیشواز و بدرقه رفتن: لازم است كه زن هنگام بیرون رفتن شوهر او را بدرقه كند و مرد با نشاط با همسرش خداحافظی نماید. موقع داخل شدن به خانه به استقبال شوهرش رود و اگر چیزی خریده، از دستش بگیرد و خدا قوتی به او بدهد. شوهر نیز خسته نباشید بگوید و خدا قوتی به همسرش بدهد و از كارها و زحماتش تقدیر و تشكر كند.
روزی مردی خدمت پیامبر اسلام(ص) آمد و عرض كرد: همسری دارم كه هرگاه وارد خانه می شوم، به استقبال من می آید و چون خارج می شوم، بدرقه ام می كند. هنگامی كه مرا ناراحت ببیند می گوید: اگر برای مخارج زندگی ناراحتی، بدان كه خدا روزی ما را تضمین كرده، پس بی جهت غصه نخور، اگر برای آخرت ناراحتی، خدا غصه ات را زیادتر كند.
پیامبر(ص) فرمود: «خداوند روی زمین كارگزارانی دارد و همسر شما یكی از عاملان و كارگزاران خدا روی زمین است. خداوند به خاطر زن استقبال و بدرقه و حرف هایش، نصف پاداش شهدا را به او عنایت می كند.»
سخن محبت آمیز هنگام تندی و خشونت: گفت وگو و سوال و پاسخ زن و شوهر باید مودبانه، محبت آمیز و صمیمی باشد و در برابر كلمات تند و خشنی كه گاه از همسر خود می شنود، متانت، حوصله و بزرگواری نشان دهد تا صحنه نزاع به مجلس شوخی و میدان رزم و ستیز به مجلس بزم تبدیل شود.
موثرتر از كلمات و واژه ها برای ایجاد محبت و نفرت، آهنگ صدا، حركات دست و چشم و ابرو و سایر اعضا یا سكوت های به جا وطرز نگاه كردن به همسر است.
نظافت و تمیزی شوهران: اسلام برای دلگرم شدن زنان به زندگی وجلب محبت آنان به مردان توصیه می كند كه لباس و سر و وضع خود را تمیز و اصلاح كنند، مسواك بزنند و آراسته و پاكیزه باشند تا زنانشان به نامحرم تمایل پیدا نكنند.
پیامبراكرم(ص) در دنباله این حدیث می فرماید: «گروهی از مردان بنی اسرائیل چنین نكردند، در نتیجه زنان شان از آنان دلسرد شدند و با گرایش به نامحرم به زنا رو آوردند.»
آرایش و پیرایش زنان برای شوهران: اسلام به زنان توصیه می كند كه خود را برای همسران در منزل زینت و آرایش كنید و با لباس و آرایش در زیباترین چهره و قیافه نزد شوهران جلوه گری نمایید تا همسرانتان به زنان نامحرم دل نبندند. نیز بانوان را از ظاهر كردن آرایش و پیرایش شان نزد نامحرم نهی كرده است. امام صادق(ع) فرمود: «سزاوار نیست كه زن هیچ گاه، حتی در پیری و كهنسالی، بدن خود را بدون زینت گذارد، اگرچه با آویزان كردن گردن بندی باشد، چنان كه سزاوار نیست كه (چشم و ابرو) و دست آنان بدون رنگ باشد.
تهیه هدیه و سوغات: زن و شوهر لازم است به بهانه های مختلف زمینه فراهم كردن خوشحالی همدیگر را فراهم سازند، مثلا در سالگرد تولد، ازدواج، یا اعیاد مذهبی و هنگام بازگشت از سفر با تهیه هدایا و سوغات اسباب خوشحالی همدیگر را فراهم كنند.
عیب پوشی و رازداری: یكی از ویژگی های همسران شایسته و وفادار، رازداری است. زن و شوهر باید حافظ اسرار یكدیگر باشند، چنان كه قرآن می فرماید: لباس یكدیگر باشند وعیب ها و ضعف ها و كمبودهای زندگی را برای دیگران اگرچه نزدیك ترین فرد باشد نقل نكنند. بدانند افشای عیب واسرار همسر خیانت تلقی می گردد. خداوند یكی از همسران پیامبر(ص) را به خاطر افشای سر همسرش مورد نكوهش و ملامت قرار می دهد و در صورت تكرار وی را به طلاق تهدید می كند.
اظهار محبت ها و دوستی ها: زن و شوهر باید بدانند كه روی كره زمین نزدیك تر از همسر كسی نیست، پس اگر سعادت و خوشبختی می خواهند، لذت و صفای زندگی می طلبند، غمخوار و دلسوز یكدیگر باشند و محبت ها را از درون دل خود به زبان جاری كنن و محبت و علاقه قلبی خود را ابراز نمایند.

www.kayhannews.ir

طبقه بندی: اسلام دین زیباییها، خانواده و اجتماع،
برچسب ها:زندگی شیرین، راهكار، اسلام،

[ سه شنبه 21 شهریور 1391 ] [ 09:05 ق.ظ ] [ م. ج. مهران منزه ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic