پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی

هر آنچه برای رسیدن به خوشبختی می خواهید

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.حسود نباشید
 حسادت داشتن نسبت به دیگران به یكی از جنبه های ثابت رفتار برخی افراد درآمده است.
این مسئله نوعی تلاش برای پیش بودن و عقب نماندن از اهداف دیگران است و از نظر رفتاری زمانی كه معیارهای ارزشی در وجود فرد نهادینه نشده باشد، برای او فقط دیدگاه دیگران مهم است اما زمانی كه معیارهای ارزشی درون ذهن فرد جای گرفت، آنگاه از وابستگی به نظر دیگران رها می شود .
در واقع سیر تكامل اخلاق و رفتار خود را كه در اثر تكامل عاطفه و اندیشه او به وجود آمده است می تواند به كار گیرد.
برخی از جوانان در این حالت مرتباً خود را از چشم دیگران ارزیابی می كنند و به همین علت ظاهر برای او مهم است.
به طور مثال بسیاری از كودكان به محض آن كه لباس یا اسباب بازی را در دست كودك دیگری ببینند،
می خواهند مالك آن باشند و به این ترتیب احساس قدرت می كنند كه البته این موضوع در افراد بزرگسال هم دیده می شود.
این نشان می دهد این جوانان از نظر ذهنی به تكامل نرسیده اند و می خواهند با تملك وسایل و اشیا نظر دیگران را به خود جلب كنند و در خود به احساس قدرت دست پیدا كنند.

از فضای صمیمی به سمت حسادت

این نوع از حسادت ها به این معناست كه فرد به بلوغ فكری كامل نرسیده است. در واقع چنین جوانی ضعف درونی خود را با ظواهر بیرونی جبران می كند، اما در نهایت هیچ گاه راضی نمی شود.
براساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه گلاسكو 15 درصد از دانشجویان دچار حسادت هستند كه 5 درصد این افراد به دلیل مشكلات روانی و كمبودهای دوران كودكی و 10 درصد نیز به دلیل حسادت و رقابت منفی ، چشم و هم چشمی می كنند.
انجام این عمل در دختران وپسران به یك اندازه است، این رقابت موجب بروز معضلات بزرگی می شود و وضعیت كاری و شغلی آنها را با اخلال مواجه می كند.
در واقع هر چه از فضای صمیمی و دوستانه به سمت حسادت و رقابت منفی می رویم، به عنوان یك پدیده رفتاری و ناهنجاری اخلاقی در رفتارها آشكار می شود و در نتیجه موجب رنج های بی شماری می شود كه بسیاری از آنان قابل درمان نیست.
این مشكل رفتاری نشان دهنده نداشتن رشد عاطفی و فكری است. به این معنی كه جوان معیارهای مادی را درون ذهن خودش جای می دهد.
این نوع رفتار ها نوعی نقص و مشكل است كه می تواند منجر به بیماری جدی شود. با وجود این اگر این رفتارها در خانواده ای وجود داشته باشد، كودكان این خانواده ها نیز دچار مشكلات ویژه ای می شوند.
از آنجا كه كودكان آیینه تمام نمای رفتار پدر و مادرشان هستند و آن را ملاك اعمال خود قرار می دهند، پدر و مادری كه دچار حسادت باشند، سبب بروز این پدیده در كودكان خود می شوند. زیرا این پدر ومادر نمی توانند به كودك بیاموزند كه قدرت واقعی در دوست داشتن دیگران و از خود گذشتگی است، بلكه كودك از روی رفتار پدر و مادر به این نتیجه می رسد كه ظاهر و ثروت است كه ملاك برتری افراد است.
به عقیده محققان این دیدگاه موجب درگیری، بیماری ، نارضایتی، اضطراب، افسردگی و فساد اخلاقی در جوان و نوجوان می شود. در این خانواده ها كودك،هدف اصلی زندگی را امكانات مادی می داند و برای كسب امكانات مادی متوسل به روش های غیراخلاقی و بزهكاری نیز می شود.

پیشگیری بسیار ضروری است

اقدام های لازم برای پیشگیری از این رفتار ها در میان خانواده ها بسیار ضروری است و باید از دوران كودكی نمونه های مناسب به عنوان سرمشق در اختیار خانواده قرار گیرد. افراد وارسته، دانشمندان و كسانی كه كه در راه خیراندیشی به مسائل مادی بی توجهی می كنند و حاضرند مال و جان خود را برای پیشبرد اهداف انسانی هزینه كنند باید سرمشق قرارداده شوند.
متأسفانه در حال حاضر آنچه می بینیم آن است كه بسیاری از افرادی كه امكانات مالی دارند به عنوان الگو برای كودكان مطرح می شوند و گاهی نیز دیده می شود، خانواده به طور ضمنی كسانی را كه از راه شرافتمندانه و پرزحمت كسب درآمد می كنند، در قیاس با آنان كه از راه های نامشروع، مال به دست می آورند مورد سرزنش و تمسخر قرار می دهند. .
این در حالی است كه در برخی جوامع گاهی خانواده ارزش های دوگانه ای را تبلیغ می كند و سبب می شود نوجوان دچار سرگردانی شود. خانواده هم در ظاهر چیز دیگری می گوید اما در عمل عكس آن را رفتار
می كند و بدین ترتیب توجه به امكانات مالی و زرق و برق دنیا در ذهن كودك و نوجوان جای می گیرد.
همه ما در زندگی عادی و خانوادگی بارها شاهد این
بد رفتاری ها بوده ایم كه برخی از افراد به گونه ای حس
برتری جویی وسبقت طلبی نسبت به دیگران به ویژه هم جنسان و در پاره ای از موارد اقوام و نزدیكان خود داشته اند.

حس رقابت به جای حسادت

حس رقابت، در صورتی كه درجنبه مثبت و با مبنای اخلاقی انجام شود می تواند فرایندی اصلاح گر و بهبود بخش در زندگی خانوادگی باشد. اما در بسیاری از موارد مسابقه و رقابت در ابعاد منفی خود به گونه ای آزاردهنده و بیمارگونه در رفتار اجتماعی پاره ای از جوانان آشكار می شود.
حسادت نسبت به موفقیت دیگران از رفتاری مشهود است كه در آن فرد به دلیل یك حس رقابت مادی نسبت به دیگران، حركتی را انجام می دهد كه این حالت از نظر رفتاری ناشی از كمبودهای مادی و تربیتی دوران طفولیت و یا دنباله ای از حس حسادت است كه در رسیدن به برخی از اهداف مادی جلوه گر می شود.
امار ها نشان می دهد نوع شدید این رفتار ها حتی
می تواند در پاره ای از موارد جوانان را به ارتكاب اعمال غیرانسانی و تخلفات اخلاقی می كشاند.
در بسیاری از موارد در میان خانواده ها این
رفتار ها در نوع لباس و در زینت آلات قدیمی دیده
می شود. این موضوع در میان تحصیلكرده ها نیز دیده
می شود.
این رفتار ها تنها در امور علمی باعث رشد و تكامل ما می شود. در برخی از موارد موجب تحریك افراد و وقوع تخلفاتی در آنها می شود. در بسیاری از موارد، وسواس اختلال های رفتاری، پرخاشگری و حتی طلاق از حسادت های كوچك آغاز شده است.

منبع: کیهان

طبقه بندی: مقالات آموزنده،
برچسب ها:حسادت، حسود،

[ یکشنبه 26 شهریور 1391 ] [ 08:12 ق.ظ ] [ م. ج. مهران منزه ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic