پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی

هر آنچه برای رسیدن به خوشبختی می خواهید

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.علت نامگذاری ماههای قمری چیست؟

نام ماههای قمری از دوره جاهلیّت به اسلام رسیده است. این ماهها سابقه تاریخی طولانی دارند و مربوط به زمان حضرت ابراهیم و منسوب به دین حنیف ابراهیمی هستند و هر یك از این اسامی معنی خاصی دارند.1


ماه اوّل محرم است كه آغاز سال قمری است و آنرا از اینجهت محرّم نامیده اند كه در اثنای آن جنگ و غارت حرام بود.
ماه دوّم صفر است و صفر را از اینجهت صفر نامیده اند كه در این ماه بازارهایی در یمن بپا می شد كه آنرا صفری و از آنجا آذوقه می گرفتند و هر كه به بازار نمی رسید از گرسنگی هلاك می شد. و نیز صفر را از آنجهت صفر گفته اند كه در اثنای این ماه شهرها از مردم خالی می شد كه مردم آنجا برای جنگ بیرون می رفتند و معنی را از "صِفر" به معنی "خالی" گرفته اند.
پس از صفر، ربیع الاول و ربیع الثانی است كه احتمالاً عرب به خاطر اینكه در این وقت مواجه با بهار و رویش گیاهان و شكفتن شكوفه ها بوده اند به این نام نامیده اند پس از ربیع ماه جمادی الاوّل و جمادی الثانی است و از آنجهت كه در وقت نامگذاری این دو ماه آب یخ می بسته است زیرا {اعرابی كه تازه می خواستند برای ماهها نامگذاری كنند} نمی دانستند كه زمان گرما و سرما {در گردش سال و ماه قمری} تغییر می یابد.
ماه هفتم رجب است و رجب را از آنروز رجب گفته اند كه از آن بیمناك بودند و رجب به معنی بیم داشتن است.
بعد از رجب شعبان است و این ماه را از آنجهت شعبان نامیده اند كه در این ماه {اعراب} منشعب {جدا از هم} می شده بر سر آبهای خویش و به جستجوی غارت می رفته اند. شعبان و انشعاب از یك ریشه اند.
بعد از شعبان "رمضان" است و رمضان، بمناسبت آنكه در وقت تسمیه ماهها زمین از شدّت گرما تفدیده بود و "رمضا" به معنی شدّت گرماست. از آنجا كه رمضان یكی از ماههایی است كه در قرآن توسط خداوند ذكر شده است، روانیست كه بگوییم رمضان، بلكه باید گفت "ماه رمضان".
بعد از رمضان شوّال است و شوّال بمناسبت آنكه در اثنای آن شتر دم خود را از شدّت شهوت بلند می كرد و شول به معنی بلند كردن است.
بعد از شوّال ذو القعده است و ذو القعده را بمناسبت آنكه در اثنای آن {اعراب} از جنگ و غارت فرو می نشستند به این نام نامیده اند. قعده از قعود به معنای نشستن است.
آخرین ماه قمری ذو الحجّه است و این ماه را به مناسبت اینكه حج در اثنای آن انجام می شد، اینگونه نامیده اند.2 لازم به توضیح است درباره علت نامگذاری توضیحات شرعی و اسلامی نیز وجود دارد كه برای كسب اطّلاعات بیشتر می توان به كتابهای مفاتیح الجنان، المراقبات میرزا جواد ملكی و هدایة الانام محدّث قمی مراجعه كرد.

-----------------------------------------------
1 . ابوالفضل نبئی، تقویم و تقویم نگاری در تاریخ، مشهد، آستان قدس، 1366، صص 135 ـ 136.
2 . مسعودی، مروج الذهب، ترجمه ابوالقاسم پاینده، تهران، انتشارات علمی فرهنگی، 1374، ج 1، صص 556 ـ 557.

مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

طبقه بندی: پرسش و پاسخ،
برچسب ها:نامگذاری ماههای قمری،

[ یکشنبه 10 دی 1391 ] [ 08:51 ق.ظ ] [ م. ج. مهران منزه ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic