پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی

هر آنچه برای رسیدن به خوشبختی می خواهید

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

چرا دعاهایمان مستجاب نمی‌شود ؟
 وقتى به حضور امام سجاد (علیه السلام ) رسیدند پرسیدند: اى امام بزرگوار، خدمت رسیده ایم تا بدانیم علت قبول نشدن دعاهایمان چیست .
به حرفش گوش كن !
- كم كم دارم از رحمتش مأیوس مى شوم و در وجودش شك مى كنم .
- مرد حسابى ، چرا كفر مى گویى ، مگر چه شده ؟
- این قدر زارى مى كنم ، دعا مى كنم ، التماس مى كنم ، اما صدایم از سقف خانه هم بالاتر نمى رود، چه رسد به آسمان ها و خدا.
- مگر خدا كجاست كه صداى تو به او نمى رسد؟
- حال و حوصله شوخى ندارم ، رهایم كن .
- نه ، قصد شوخى ندارم ، فكر مى كنى خدا آن بالا بالاهاست كه صدایت به او نمى رسد، اشتباه نكن برادر، خدا در نزدیكى من و تو است ، ما توانایى دیدن و حس كردن او را نداریم ، خدا در قرآن مى فرماید: « وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ وَنَعْلَمُ مَا تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَیْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِیدِ»(ق 16) ؛ ما از رگ گردن به انسان نزدیك تریم. با این حال پیشنهاد مى كنم برویم و از داناى شهر سۆال كنیم و علت را از او بپرسیم، او امام است و به منبع غیب الهى متصل ، حتما جواب را مى داند.
- فكر خوبى است موافقم ، برویم .
وقتى به حضور امام سجاد(علیه السلام ) رسیدند پرسیدند: اى امام بزرگوار، خدمت رسیده ایم تا بدانیم علت قبول نشدن دعاهایمان چیست .
امام لبخندى زد و گفت : پس از خدا چه انتظارى دارید؟ این كارها علاوه بر این كه در آخرت گریبان گیر مى شود، در دنیا نیز آثارى دارد كه قبول نشدن دعا یكى از آنهاست ، به حرف خدا گوش كنید تا خدا هم به حرفتان گوش دهد
- آرى، مخصوصا من ، هر چه دعا مى كنم به جایى نمى رسد، مگر خدا نگفته ادعونى استجب لكم پس چرا هر چه از او مى خواهم مستجاب نمى شود... مى ترسم عقیده ام سست شود و بى دین از دنیا بروم .
امام زین العابدین علیه السلام نگاه عمیقى به آن دو نفر كرد و به شمردن انواع گناهان و تاثیرات آنها در زندگى افراد پرداخت، سپس فرمود: آیا شما با دوستانتان یك رو هستید و بدگمان نیستید؟ نمازتان را سر وقت مى خوانید و به، تاخیر نمى اندازید؟ با كار نیك و صدقه به فقرا خود را به خدا نزدیك مى كنید؟ در گفتارتان ناسزا و دشنام وجود ندارد؟ آیا شهادت دروغ نمى دهید؟ زكات مى دهید و قرض خود را ادا مى كنید؟ با سنگدلى دست رد به سینه فقرا نمى زنید و به یارى یتیمان مى شتابید...؟
امام همین طور مى شمرد و مى گفت تا این كه طاقت نیاوردم و كلامش را قطع كردم و گفتم: یا على بن حسین، متأسفانه اهل هیچ كدام از فرمایشات شما نیستیم. امام لبخندى زد و گفت: پس از خدا چه انتظارى دارید؟ این كارها علاوه بر این كه در آخرت گریبان گیر مى شود، در دنیا نیز آثارى دارد كه قبول نشدن دعا یكى از آنهاست، به حرف خدا گوش كنید تا خدا هم به حرفتان گوش دهد.

منبع :
سایت حوزه

طبقه بندی: اخلاق،
برچسب ها:دعا، اجابت، علت مستجاب نشدن دعا، چرا دعا مستجاب نمی شود،

[ شنبه 11 خرداد 1392 ] [ 08:36 ق.ظ ] [ م. ج. مهران منزه ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات