پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی

هر آنچه برای رسیدن به خوشبختی می خواهید

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.استقلال كودك؛ كلید موفقیت در آینده


استقلال و عدم وابستگی یكی از موضوعات اساسی در زمینه تربیت موفق شناخته می شود. در سایه این توانایی كودك تا حدی به خود اطمینان پیدا می كند و شجاعت انجام برخی كارها و تفكر راجع به مسائل مختلف را به دست می آورد. به علاوه، اعتماد به نفس كودك نیز در نتیجه این جداشدن تدریجی از والدین نیز افزایش می یابد و به این ترتیب می تواند در درون خودقلمرویی باثبات و ارزشمند ایجاد كند كه او را در كاهش وابستگی به دیگران كمك می كند.

شناخت شخصیت و توانایی های كودك

اما بیشتر والدین نمی دانند چطور باید فرزندشان را در این مسیر راهنمایی كنند. پیش از آنكه سعی كنید او را مستقل بار بیاورید، نخست باید توانایی اش را در این زمینه ارزیابی كنید. نكات اساسی زیادی در این باره مؤثرند تا كودك این مرحله رشد را به خوبی و بدون مشكل طی كند. برای اینكه متوجه شوید به عنوان مثال او می تواند به تنهایی به مدرسه برود یا نه، ابتدا درباره افكارش سؤالاتی از او بپرسید. آیا در بین دوستانش كسی هست كه تنها به مدرسه بیاید؟ در این مورد با او صحبت كرده است؟ او هم این توانایی را كسب كرده است؟ آیا واقعاً از تنهایی می ترسد یا فقط دوست دارد كه شما همراهی اش كنید؟ و... پس از اینكه توانایی او را شناختید، علاوه بر جنبه روانی و عاطفی باید قدرت عملكردش را نیز تقویت كنید. برخورد با غریبه ها، جواب دادن به تلفن، تنها عبور كردن از خیابان، خرید رفتن و مسیر را گم نكردن و... مصادیقی از زندگی روزمره هستند كه به شما نشان می دهند فرزندتان در چه زمینه هایی زودتر به استقلال رسیده است.

تحمیل نكردن كارها

هرگز كودك را به كاری مجبور نكنید كه واقعا توانایی انجام آن را ندارد یا با ابراز رفتارهایی از انجام آن سر باز می زند. در واقع، یك تجربه منفی به جای آنكه كودك را برای زندگی آینده آماده تر كند، مستقل شدن او را به تاخیر خواهد انداخت. احساسات منفی در ذهن او باقی خواهند ماند و دیگر تمایلی برای تجربیات جدید در آینده ندارد.

روی انگیزه هایش كار كنید

برای اینكه فرزندتان را به طور موثر به سمت استقلال پیش ببرید، باید روی علائق و انگیزه هایش كار كنید. برای پرورش این انگیزه ها و تمایل او به مستقل شدن، ارزش های هر مرحله جدید زندگی اش و تغییرات مثبت را توضیح دهید تا متوجه شود كه هر چه مستقل تر باشد آزادی عمل بیشتری خواهد داشت. او می بایست نسبت به كارهای جدیدی كه می خواهد انجام دهد شناخت و آگاهی پیدا كند بدون اینكه دائم زیر نگاه پدر و مادر باشد.

اطمینان داشتن

اگر برای كودكتان نگران هستید، بدون اینكه متوجه شود از دور مراقبش باشید. اگر احساس كند كه شما او را ناتوان می دانید، او نیز در توانایی هایش دچار تردید می شود و اعتماد به نفسش را از دست می دهد. در نتیجه برای اینكه گلیم خودش را به تنهایی از آب بیرون بكشد دچار اضطراب و نگرانی می شود.
بچه ها بین سنین 7 تا 10 سال به سن دلیل و منطق می رسند و كم كم زندگی مستقل آنها آغاز می شود. او دیگر می خواهد مانند یك فرد بزرگسال رفتار كند. برای اینكه در این مسیر به او كمك كنید، ابتدا او را ببینید و به او اعتماد كنید. از مراقبت های اغراق آمیز بپرهیزید، چون در این شرایط احساس خفقان خواهد كرد.

اصرار بیش از حد بچه ها در تنها انجام دادن كارهای مختلف

بسیاری از والدین اظهار می كنند كه فرزندشان در حدود سن دو سال علاقه و اصرار شدیدی دارند كه كارهای خود از لباس پوشیدن گرفته تا سوار شدن اتوبوس و رد شدن از خیابان و... را به تنهایی انجام دهند. اگر هم كسی به آنها كمك كند آنقدر جیغ و فریاد راه می اندازد تا حرف خود را به كرسی بنشانند. در این مواقع معمولا والدین نمی دانند چه رفتاری صحیح است؛ آیا باید اجازه دهند تا او هر كار دوست دارد انجام دهد یا اینكه همواره مراقب و راهنمای او باشند؟ در پاسخ باید گفت كه گرچه شما اغلب كلافه می شوید اما این مرحله رشد در بچه ها كاملا طبیعی است. كودك در این سن معمولا رفتار و برخوردی دوگانه دارد. علائق، تمایلات و سلائق او در هر روز با روز قبل فرق دارد. ممكن است واكنش موثری كه یك روز در برابر رفتارهای او دارید، چند روز بعد هیچ فایده ای نداشته باشد. به رغم مشكلاتی كه در این زمینه دارید اما باید توجه داشته باشید كه این مرحله برای كودك بسیار مهم است زیرا او علاقه به بزرگ شدن و شخصیت خود را كاملا نشان می دهد. این حرف به این معنا نیست كه او را رها كنید تاهر كار كه می خواهد انجام دهد؛ بلكه باید قوانینی وضع كنیم كه حتما رعایت شود. توصیه می شود اگر فرزندتان اصرار زیادی دارد كه هر كاری را تنها انجام دهد، در بعضی موارد دخالت داشته باشید اما بدانید كه همه چیز به خلق و خو و شخصیت او بستگی دارد. شاید بهتر باشد بعضی رفتارها و مداخلات را تغییر دهید تا او شخصاً با آنها سازگاری پیدا كند.

توصیه های كاربردی برای افزایش احساس استقلال بچه ها

- سپردن برخی امور روزمره به او. هر روز صبح بعضی از كارهای فرزندتان مانند مرتب كردن رختخوابش، عوض كردن لباس ها، شانه كردن موها و... را برعهده خودش بگذارید. به او بگویید كه در صورت نیاز كمكش خواهید كرد اما تا حد ممكن به جای كمك های گاه و بی گاه تشویقش كنید كه به تنهایی كارهایش را انجام دهد.
- «فكر می كنم توانایی انجام كارهایت را به تنهایی داری». به جای اینكه دائم كارهای فرزندتان را انجام دهید، با گفتن جملاتی توانایی هایش را خاطرنشان كنید. «مامان بیا با هم یك دایناسور بكشیم»، «مامان دكمه شلوار را باز كن» و... اگر به او قوت قلب دهید و مطمئنش كنید كه قادر به انجام كارهایش است كمتر این خواسته ها را از او خواهید شنید. البته منظورمان اصلاً این نیست كه او را به حال خودش رها كنید؛ بلكه به او نشان می دهید درحالی كه می داند شما كنارش هستید، می تواند كارهایش را به تنهایی شروع كند.
- توجه به شرایط جسمانی و توانایی كودك در چیدمان وسایل منزل. برای اینكه فرزندتان بتواند در بعضی كارهای منزل به شما كمك كند، طوری وسایل را بچینید كه بتواند راحت از آنها استفاده كند. به عنوان مثال ظروف غذاخوری خودش را در قفسه ای كه دستش به راحتی به آن برسد، بگذارید تا هر زمان كه لازم داشت نیازی به شما نداشته باشد. به علاوه مطمئن باشید كه او می تواند در كارهایی مانند گردگیری، چیدن میز غذا، بیرون آوردن ظرف ها از ماشین ظرفشویی، تهیه عصرانه و... به شما كمك كند.
- استرس ها را از خود دور كنید! معمولاً اكثر والدین دائم راجع به انجام كارهای مختلف استرس دارند كه مبادا وقت كم بیاورند و یا اینكه از خطرات احتمالی كه ممكن است فرزندشان را تهدید كند، نگرانند. یكی از گام های مهم در رابطه با استقلال و اعتماد به نفس بچه ها این است كه نخست یاد بگیرید آرامش خود را حفظ كنید. در این شرایط فرزندتان می تواند مسائل جدید را تجربه كند.
- پیشنهادهای تازه به او بدهید. هر روز پیشنهاد كاری جدید را به فرزندتان بدهید تا علاقه برای آموختن تجربه ای نو در او شكل بگیرد و از این طریق احساس غرور و عزت نفس را نیز كسب كند. حتماً از خود می پرسید چه كاری را می شود به او پیشنهاد داد؟ اصلا لازم نیست به فكر كارهای عجیب و پیچیده باشید. ریختن یك لیوان شیر، مرتب كردن موها، پوشیدن لباس های مهد و... نمونه هایی از این ایده های سازنده است.
- از ایده های او حمایت كنید. هیچ گاه فرزندتان را به خاطر ایده های خلاقانه اش سرزنش نكنید و تندی به خرج ندهید. شما باید او را برای رویارویی با خطرات، تلاش، تجربه و تغییر آماده كنید و به او قوت قلب دهید. راهنمایی اش كنید تا به موفقیت برسد. به خاطر داشته باشید كه شكست ها درس های زندگی هستند و مانند موانعی هستند كه با عبور از آنها موفقیت حاصل خواهد شد.
- به كودكان مسئولیت دهید. دلیلی ندارد كه چون فرزند شما كوچك است نتواند مسئولیت كار مشخصی مانند غذا دادن به ماهی، آبیاری گلها و نظایر آن را به عهده بگیرد. اگر این كارها را به عنوان وظیفه ای برای آنها مشخص كنیم، امتیازی برای آنهاست و به اعتماد به نفس آنها كمك می كند.

نمونه رفتارهای والدین كه به استقلال كودكان صدمه می زند:

- تمایل به حمایت بیش از اندازه از كودك
- مرتب تكرار كردن دستورات و وظایف
- خواستن از كودك برای تعریف كردن همه چیز
- نظارت دائمی بر فعالیت های كودك
- اصرار زیاد در مورد انجام فعالیت های جنبی مدرسه و كلاس های فوق برنامه
- اجازه ندادن به كودك برای اینكه كارها را به روش خودش انجام دهد.
- تمایل به حل و فصل دعوای میان بچه ها
- احساس نگرانی از دور شدن فرزند

مترجم: مریم سادات كاظمی
منبع:www.kayhannews.ir

طبقه بندی: خانواده و اجتماع، كودك و نوجوان،
برچسب ها:كودكان، استقلال،

[ دوشنبه 28 مرداد 1392 ] [ 10:13 ق.ظ ] [ م. ج. مهران منزه ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic