پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی

هر آنچه برای رسیدن به خوشبختی می خواهید

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

قرآن درمانگر دردهای جهانیان


هارون یحیی، متفكر برجسته جهان اسلام همه مسلمانان را به شركت در ترویج معارف قرآنی دعوت كرده و می گوید: معضلات كنونی جهان با بهره مندی از قرآن قابل حل است و اینكه شخصی فقط در مقام تمجید و تحسین پیام قرآن باقی بماند و خود هیچ فعالیتی را برای كمك به ترویج معارف قرآن انجام ندهد، با خرد انسان سازگاری ندارد

 
منبع:روزنامه كیهان
هارون یحیی، متفكر برجسته جهان اسلام همه مسلمانان را به شركت در ترویج معارف قرآنی دعوت كرده و می گوید: معضلات كنونی جهان با بهره مندی از قرآن قابل حل است و اینكه شخصی فقط در مقام تمجید و تحسین پیام قرآن باقی بماند و خود هیچ فعالیتی را برای كمك به ترویج معارف قرآن انجام ندهد، با خرد انسان سازگاری ندارد و ممكن است خداوند این افراد را در جهان آخرت مورد بازخواست قرار دهد.
هارون یحیی می گوید: با نگاهی كوتاه و اندكی تامل درباره مشكلات كنونی جهان درمی یابیم كه اكثر این مشكلات ریشه در نفرت، خودخواهی، سهل انگاری و بی رحمی دارند. عواملی از این قبیل محصول و دستاورد تفكر ماتریالیستی (ماده گرایی) و داروینی هستند كه سعی بر تلقین این اعتقاد بر انسان ها دارند كه بشر گونه ای از حیوان است و دائماً درحال تنازع و ستیز بی رحمانه با همنوعان خود است.
این ایدئولوژی ها صدمات و تاثیراتی منفی بر جوامع انسانی برجای می گذارند كه این لطمات و خسارات را می توان با مهر و عطوفت، بخشش، تساهل و عقلانیت خنثی كرد. البته برای دستیابی به این مهرورزی و غلبه بر مشكلات باید دست به دامان آموزه های گرانبهای قرآن ناب محمدی و سنت رسول اكرم(ص) شد.
وی به آیه 71 سوره مومنین، اشاره كرده و یادآور می شود: این آیه به این موضوع می پردازد كه هركس و هر موجودی كه از اوامر و دستورات الهی تبعیت نكند، روبه فساد و زوال خواهد رفت. و اگر حق از هوس های آنها پیروی كند، آسمان ها و زمین و همه كسانی كه در آنها هستند، تباه می شوند! ولی ما قرآنی به آنها دادیم كه مایه یادآوری (و عزت و شرف) برای آنهاست اما آنان از (آنچه مایه) یادآوریشان (است) رویگردانند!)
امروزه جهان اسلام با مشكلات عدیده ای روبروست. میلیون ها نفر از سرزمین های مادری خود اخراج و آواره شده اند. با مشاهده این صحنه ها انسانی كه وجدان دارد و دم از انسانیت می زند، چگونه می تواند چشم خود را براین مشكلات ببندد و در صدد یافتن راه حلی برای این مسئله نباشد؟ هرچند ممكن بود كه این اتفاق برای آن ها بیافتد و یا شاید هم در آینده این حوادث رخ دهد. ما هم نیازمند اقدامات مادی و هم معنوی برای مقابله با ظلم هستیم.
این متفكر برجسته جهان اسلام در ادامه تصریح می كند: خداوند در آیه 75 سوره نساء می فرماید: «چرا در راه خدا، و (در راه) مردان وزنان و كودكانی كه (به دست ستمگران) تضعیف شده اند، پیكار نمی كنید؟! همان افراد (ستمدیده ای) كه می گویند: «پروردگارا! ما را از این شهر (مكه)، كه اهلش ستمگرند، بیرون ببر! و از طرف خود، برای ما سرپرستی قرار ده! و از جانب خود، یار و یاوری برای ما تعیین فرما!»
هارون یحیی مهم ترین وظیفه مسلمانان را مقابله عقلانی و فكری با ماتریالیسم و داروینیسم دانست و اظهار می دارد: سرچشمه تمامی این مشكلات این مكاتب هستند، دراین میان تنها راه نجات از فقر و آوارگی و تهیدستی، استمداد از قرآن و سنت رسول اكرم(ص) است. لذا بر ماست كه پیام اسلام را به همه اعلام كنیم و این كار خود نوعی عبادت برای مسلمانان محسوب می شود.
اندیشمند سرشناس مسلمان در ادامه با تاكید بر لزوم بهره مندی از قرآن در زندگی روزمره، گفت: قرآن كتابی بی نظیر و فراتر از كتب دیگر است، پس در نتیجه مطالب آن هم فراتر از مطالب كتب دیگر است. هنگامی كه فردی قرآن می خواند و با معجزات و حكمت بی بدیل آن مواجه می شود، به سوی حقیقت گرایش پیدامی كند. كسانی كه قرآن و سیره نبوی (ص) را الگو و خط مشی زندگی خود قرار می دهند نسبت به سایر افراد از زندگی بسیار متفاوتی برخوردارند، با این توضیح كه آنها دچار نومیدی و خستگی و افسردگی نمی شوند و به هنگام رویارویی با وقایع غیرمنتظره ترس و آشفتگی بر آنها غلبه نمی كند.
وی می افزاید: قرآن و سنت پیامبر(ص) همواره راهنما و هادی آنها هستند. این افراد راضی به رضای خدا و تسلیم مشیت الهی هستند و در آرامش زندگی می كنند. آنها در مقابله با وقایع، فرمایشات خداوند متعال را به یاد می آورند و هر تصمیم، گفته و نوشته ای از آنها دلالت بر تبعیت شان از ارزش های قرآنی دارند. به علاوه مسلمانان درهر برهه از زندگی خود، بهنگام اتخاذ تصمیمات مهم و تعبیر و تفسیر هر پدیده ای، توجه خاصی به رهنمودهای قرآن دارند. به عنوان مثال؛ آنها آیات قرآن را با تمامی وجود پذیرفته اند و در گفتار آنها اخلاق حسنه موجود در قرآن مشهود است.
هارون یحیی در ادامه تصریح می كند: قرآن كلام خداست و حقایق را از منظر خداوند بیان می كند. و هركسی كه با تكیه بر قرآن صحبت كند، می تواند به بهترین نحو در گفت وگوها شركت كند، بدین دلیل كه قرآن در صدد ریشه كن كردن منطق های گمراه كننده و تبیین حقایق است. گفتارهای مطابق با اخلاقیات قرآنی برای افراد مخلص و بی ریا، شفابخش بوده و كسانی كه به این گفتارها گوش فرادهند، با اراده خداوند، توسط این گفت وگوها به حقیقت نائل خواهند شد. تاثیر و نفوذ فرمایشات پیامبر گرامی اسلام به علت آمیخته بودن آنها با حكمت و عقلانیت بود و این هم از آن جهت است كه این گفتارها برگرفته از قرآن، كلام خداست.
وی می افزاید: خداوند نبی اكرم(ص) را از ایمان بهره مند ساخت و باعث شد كه او در قلب مردم رسوخ كند. دراین بین كسانی كه بزرگی خداوند را درك نكنند به انحرافی بسیار بزرگ دچار می شوند و پیوسته تلاش می كنند تا اعتبار و دانایی را از مجراهای دیگر بدست آورند.
هارون یحیی نشر و گسترش ارزش های قرآنی را دارای اهمیت والایی برشمرده و اظهار می كند: برهمه مؤمنین و افراد با وجدان واجب است تا بكوشند ارزش های اخلاقی قرآن و آیات قرآن را دربین مردم گسترش دهند. علاوه بر این باید با فلسفه ها و گرایشات ناسازگار با ارزش های قرآنی، مقابله فكری شود. مردم باید از وجهه راستین ایدئولوژی هایی از قبیل ماتریالیسم و داروینیسم كه آنها را از عشق و عطوفت و ایمان دور نگه می دارند، آگاه شوند. آیه 104 سوره آل عمران نیز اشاره براین موضوع دارد: (باید از میان شما، جمعی دعوت به نیكی و امر به معروف و نهی از منكر كنند! و آنها همان رستگارانند).
وی به آیه 48 سوره مائده اشاره كرده و می گوید: خداوند دراین آیه می فرمایند: (پس در نیكی ها بر یكدیگر سبقت جویید! بازگشت همه شما، به سوی خداست...) بنابراین هر شخصی با توجه به امكانات موجودش باید در راستای نشر پیام قرآن و امر به معروف قدم بردارد. ممكن است برخی افراد دانش كافی برای انجام این كار نداشته باشند و یا برخی دیگر نتوانند زمان زیادی را به این قضیه اختصاص دهند اما اصل موضوع این است كه هركسی با رجوع به ضمیر خود، بدون شك با استفاده از امكاناتی كه برای او مهیاست، می تواند دراین مسیر گامی به اندازه سهم خویش بردارد. افرادی كه مشتاق انجام این كار هستند هر كدام به زعم خود می توانند نقش بسزایی را دراین رابطه ایفا كنند. نكته ای كه در اینجا قابل تأمل است، این كه هر شخص صادقانه از خرد و وجدان خود دراین امر استفاده كند.
وی یادآور شد: پروردگار متعال در آیه 19 سوره مزمل می فرمایند: (این هشدار و تذكری است، پس هركس بخواهد راهی به سوی پروردگارش برمی گزیند؟)
این اندیشمند مسلمان در پایان همه را به شركت در ترویج معارف قرآنی دعوت و اظهار می كند: این كه شخصی فقط در مقام تمجید و تحسین نشر و گسترش پیام قرآن باقی بماند و خود هیچ فعالیتی را برای كمك به این قضیه انجام ندهد، با باطن (خرد) انسان سازگاری ندارد. ممكن است خداوند این افراد را در جهان آخرت مورد بازخواست قرار دهد. در زمانی كه مسلمانان به شدت در سراسر جهان مورد ظلم واقع می شوند برهمه مؤمنین واجب می شود كه از همدیگر حمایت كنند. این امر ما را به استفاده هرچه بهتر از زمان محدود و تلاش بی وقفه برای تبلیغ ارزش های اخلاقی قرآن فرامی خواند. تاثیرات این تلاش ها و كوشش ها، هرچند بزرگ یا كوچك، با عنایت خداوند متعال می تواند وسیله ای برای ترویج تعالیم قرآنی دربین بشریت باشد.
 
طبقه بندی: اسلام دین زیباییها،

[ جمعه 19 اردیبهشت 1393 ] [ 08:54 ق.ظ ] [ م. ج. مهران منزه ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic