پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی

هر آنچه برای رسیدن به خوشبختی می خواهید

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.
آیا چشم زخم وجود دارد؟
بسیارى از مردم معتقدند در بعضى از چشمها اثر مخصوصى است كه وقتى از روى اعجاب به چیزى بنگرند ممكن است آن را از بین ببرد، یا درهم بشكند، و اگر انسان است بیمار یا دیوانه كند.

این مساله از نظر عقلى امر محالى نیست، چه اینكه بسیارى از دانشمندان امروز معتقدند در بعضى از چشمها نیروى مغناطیسى خاصى نهفته شده كه كارایى زیادى دارد، حتى با تمرین و ممارست مى‏توان آن را پرورش داد، خواب مغناطیسى از طریق همین نیروى مغناطیسى چشمها است.

در دنیایى كه «اشعه لیزر» كه شعاعى است نامرئى مى‏تواند كارى كند كه از هیچ سلاح مخرّبى ساخته نیست پذیرش وجود نیرویى در بعضى از چشمها كه از طریق امواج مخصوص در طرف مقابل اثر بگذارد چیز عجیبى نخواهد بود.

بسیارى نقل مى‏كنند كه با چشم خود افرادى را دیده‏اند كه داراى این نیروى مرموز چشم بوده‏اند و افراد یا حیوانات یا اشیایى را از طریق چشم زدن از كار انداخته‏اند. لذا نه تنها نباید اصرارى در انكار این امور داشت باید امكان وجود آن را از نظر عقل و علم پذیرفت.

در روایات اسلامى نیز تعبیرات مختلفى دیده مى‏شود كه وجود چنین امرى را اجمالاً تایید میكند.

در حدیثى میخوانیم كه «اسماء بنت عمیس» خدمت پیامبر(ص) عرض كرد: گاه به فرزندان جعفر چشم مى‏زنند، آیا «رقیه» اى براى آنها بگیرم (منظور از «رقیه» دعاهایى است كه مینویسند و افراد براى جلوگیرى از چشم زخم با خود نگه میدارند و آن را «تعویذ» نیز مى‏گویند).

پیامبر(ص) فرمود:

«آرى، مانعى ندارد، اگر چیزى مى‏توانست بر قضا و قدر پیشى گیرد چشم زدن بود!» (1)

و در حدیث دیگرى آمده است كه امیر مؤمنان ع فرمود: پیامبر براى امام حسن و امام حسین" رقیه" گرفت، و این دعا را خواند:

«أُعِیذُكُمَا بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّاتِ وَ أَسْمَائِهِ الْحُسْنَى كُلِّهَا عَامَّةً مِنْ شَرِّ السَّامَّةِ وَ الْهَامَّةِ وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ عَیْنٍ لَامَّةٍ وَ مِنْ شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَد»

ترجمه: «شما را به تمام كلمات و اسماء حسناى خداوند از شر مرگ و حیوانات موذى، و هر چشم بد، و حسود آن گاه كه حسد ورزد مى‏سپارم، سپس پیامبر (ص) نگاهى به ما كرد و فرمود:" اینچنین حضرت ابراهیم براى اسماعیل و اسحاق تعویذ نمود» (2)

در نهج البلاغه نیز آمده است‏:

«چشم زخم حق است و توسل به دعا براى دفع آن نیز حق است» (3)

ذكر این نكته لازم است كه هیچ مانعى ندارد این دعاها و توسلها به فرمان خداوند جلو تأثیر نیروى مرموز مغناطیسى چشمها را بگیرد همانگونه كه دعاها در بسیارى از عوامل مخرب دیگر اثر میگذارد و آنها را به فرمان خدا خنثى میكند.

این نیز لازم به یادآورى است كه قبول تأثیر چشم زخم به طور اجمال به این معنى نیست كه به كارهاى خرافى و اعمال عوامانه در اینگونه موارد پناه برده شود كه هم بر خلاف دستورات شرع است، و هم سبب شك و تردید افراد ناآگاه در اصل موضوع است، همانگونه كه آلوده شدن بسیارى از حقایق با خرافات این تاثیر نامطلوب را در اذهان گذارده است. (4)

--------------------------------------------------

(1) «نعم، فلو كان شى‏ء یسبق القدر لسبقه العین» /‏ مجمع البیان ج 10 ص 341

(2) نور الثقلین، ج 5 ص 400

(3) «العین حق و الرقى حق»‏ / نهج البلاغه، كلمات قصار ، جمله 400 (این حدیث در صحیح بخارى جلد 7 صفحه 171 باب العین حق نیز به این صورت نقل شده است العین حق) در" المعجم المفهرس لالفاظ الحدیث النبوى" همین معنى از منابع مختلفى نقل شده است (جلد 4 صفحه 451).

(4) تفسیر نمونه، ج‏24، صطبقه بندی: پرسش و پاسخ،
برچسب ها:چشم زخم،

[ جمعه 27 تیر 1393 ] [ 07:45 ق.ظ ] [ م. ج. مهران منزه ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic