پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی

هر آنچه برای رسیدن به خوشبختی می خواهید

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.با همسر وایبر باز چه كنیم؟

در جوی آب نمی افتند ، تن شان وقت خماری درد نمی گیرد ، چرت نمی زنند ، به سین هم شین نمی گویند اما معتادند

آیا ممکن است اینترنت زندگی شما را به باد دهد ؟

مجله خبری لحظه نما:در جوی آب نمی افتند ، تن شان وقت خماری درد نمی گیرد ، چرت نمی زنند ، به سین هم شین نمی گویند اما معتادند. اگر یک پای بساط شان لنگ بزند مثلا تبلت یا گوشی تلفن همراه شان دم دست نباشد یا اینترنت وای فای شان به راه نباشد ، کلافه و بی تاب می شوند و حس می کنند زندگی شان ، سخت ، دردناک و خسته کننده است چون آن ها وابستگی شدید به نرم افزارهای ارتباطی در فضای مجازی دارند. جنس مصرفی شان غیر قانونی نیست یا وایبر است یا لاین. وی چت ، تانگو یا هر نرم افزار دیگری که اتصال به اینترنت برقرار باشد می تواند آن ها را به بقیه آدم های دنیا وصل کند تا با هم گپ بزنند و عکس و موسیقی به اشتراک بگذارند. شاید تصور کنید این شیوه های مدرن معاشرت تهدیدی برای عشق شما به حساب نمی آیند اما ما معتقدیم به همان اندازه که زندگی خانوادگی معتادهای به مواد مخدر در خطر است زندگی مشترک معتادهای به نرم افزارهای ارتباطی هم هر لحظه در خطر فروپاشی است.

پیغام نمی رسد ، خمار می شود ؟

کاربران نرم افزار های ارتباطی جزو گروه بزرگ معتادان به اینترنت محسوب می شوند چون برای استفاده از این نرم افزار ها نیاز دارند به فضای مجازی متصل شوند. روان پزشکان اکنون اعتیاد به اینترنت و به تبع آن نرم افزار های ارتباطی اش را در جدید ترین راهنمای تشخیص آماری اختلالات روانی ( DSM – 5 ) گنجانده اند که یعنی رسما این نوع اعتیاد را جزئی از اختلالات روانی به حساب آورده اند و به همکاران شان در سراسر دنیا خبر داده اند اگر وابستگی کسی به فضای مجازی به حدی برسد که خودش و دیگران را رنج بدهد و نتواند به وظایفش در سطح خانواده و جوامع بزرگ تر عمل کند ، یعنی معتاد است با ویژگی هایی تقریبا شبیه معتادان به مواد مخدر.

لازم نیست حتما اعداد بزرگ و عجیب تحویل تان دهیم تا باور کنید تعداد معتاد های وایبر ، وی چت ، لاین و تانگو چقدر زیاد شده ، فقط کافی است به محیط اطراف تان نگاهی بیندازید ، آن وقت می فهمید بیش تر مردم به نمایشگر تلفن همراه یا تبلت شان زل زده اند و با انگشت اشاره روی صفحات تایپ می کنند یا پست های رد و بدل شده بین هم گروهی های شان را می خوانند و بی خیال محیط اطراف می خندند ، اخم می کنند یا زیر لب با خودشان حرف می زنند.

حالا لابد می پرسید چگونه ممکن است یک نرم افزار بی آزار که قرار است دوری فاصله ها را جبران کند ، می تواند زندگی مشترک را به باد بدهد ؟ در ادامه مطلب این تهدید ها را با شما در میان می گذاریم.

ما منهای هم

در یک زندگی مشترک موفق ، هر دو طرف باید بخشی از ساعات طول روز را در کنار یک دیگر بگذرانند. پیش تر توضیح دادیم که از دیدگاه روان شناسی اعتیاد به استفاده از نرم افزارهای ارتباطی شبیه اعتیاد به مواد مخدر است و جالب این که ویژگی های روانی معتادان به این دو هم با یک دیگر وجوه تشابه زیادی دارد.

به این ترتیب همان طور که هیچ معتادی به دوز مشخصی از مواد مخدر وابسته نمی ماند و در طول دوره اعتیاد ، مواد مخدر مصرفی اش را افزایش می دهد ، معتاد های به نرم افزار های ارتباطی هم با گذشت زمان ، میزان حضور شان در فضای مجازی را بیش تر و بیش تر می کنند.

هرچه آن ها زمان بیشتری را به حضور در فضای مجازی اختصاص بدهند وقت کمتری برای ارتباط با شریک زندگی و خاطره ساختن در کنار او دارند. یادتان باشد هر چه زمان کمتری را با هم بگذرانید ، هر چه خاطرات مشترک تان کمتر باشد ، هر چه وقت کمتری را صرف شناخت یک دیگر کنید ، هر چه کمتر برای بررسی و حل چالش هاس زندگی وقت اختصاص دهید ؛ بنیان زندگی مشترک تان ، سست تر و احتمال از هم گسستن آن بیشتر می شود و خداحافظ گفتن تان به یک دیگر ، آسان تر.

گلاویز شدن با عقربه ها

مجله خبری لحظه نما:آن ها که با اصول مدیریت زمان آشنا هستند لابد اصطلاح « وقت خور » را شنیده اند. وقت خورها دغدغه های کوچکی هستند که زمان شما را مثل موریانه ریز ریز و ثانیه ثانیه می جوند و هدر می دهند.

همه آدم ها در برابر یک وقت خور بزرگ مثل مکالمه تلفنی دو ساعته یا ماندن سه ، چهار ساعته در ترافیک مقاومت می کنند و به فکر راه چاره ای برای پیش گیری از هدر رفتن ساعت های زندگی شان می افتند برای مثال شاید از آن مکالمه تلفنی طولانی فراری شوند و بخواهند زودتر تمامش کنند یا حتی در مشغله زیاد به تماس های تلفنی وقت گیر پاسخ ندهند یا شاید برای پیشگیری از ماندن در ترافیک از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند یا ساعت رفت و آمدشان را تغییر دهند. می دانید چرا ؟ چون مرگ ساعت های طولانی در طول روز به چشم می آید اما مرگ ثانیه ها و دقیقه ها معمولا دیده نمی شود و به همین علت است که کسی به فکر راه چاره برای جلوگیری از هدر رفتن دقایقش در طول روز نمی افتد در حالی که سر جمع آن دقیقه ها رقم قابل توجهی از ساعت ها می شود.

تکنولوژی وقت شما را می خورد

وقت خورهای کوچک که ثانیه های شما را می دزدند ، از وقت خور های بزرگ که ساعت های تان را می بلعند خطرناک ترند. جزئی از این وقت خور های کوچک ، نرم افزار های ارتباطی هستند. ظاهر ماجرا این است که شما گاهی ، تلفن همراه ، تبلت یا رایانه تان را بررسی می کنید تا مطمئن شوید پیامی برای تان فرستاده شده است یا نه و گاهی لطیفه ها و پیام هایی را که دوستان فرستاده اند مطالعه می کنید و شاید به برخی پاسخی هم بدهید اما مجموع همین زمان های کوچک ، ساعت هایی طولانی از روزتان را دور می ریزند بدون آن که متوجه ماجرا شوید.

ناتوانی در مدیریت زمان به واسطه وقت گذرانی با نرم افزار های ارتباطی چه از طرف شما و چه از طرف همسرتان باعث می شود نتوانید به وظایف اصلی تان در محیط خانواده عمل کنید و این وضعیت سطح نارضایتی اعضای خانواده و چالش های میان آن ها را افزایش می دهد و پیوند های عاطفی تان را کم رنگ می کند.

وقتی اسمایلی ها او را عاشق می کنند.

برای این که تکنولوژی چنین بلایی را سر ارتباط شما نیاورد ، باید برای هر روز زندگی تان برنامه ای دقیق داشته باشید و بر اساس آن عمل کنید. برنامه روزانه تان را روی کاغذی بنویسید و در طول روز مقابل کار هایی که انجام می دهید تیک بزنید و بابت کار هایی که انجام نداده اید جریمه ای برای خودتان در نظر بگیرید.

گذشته از این ، لازم است که زمان استفاده از اینترنت را محدود کنید. فقط ساعت های مشخصی آنلاین شوید و به مطالعه پیام ها بپردازید و پس از پایان زمان تان اینترنت را قطع کنید تا دیگر به آن دسترسی نداشته باشید.

اما آخرین راه از همه موثر تر است. می توانید در خانه ، قانون ساعت خاموشی را اجرا کنید و تذکر بدهید که شب ها از ساعتی به بعد مایل نیستید کسی را مشغول چت کردن و تماشای عکس ببینید.

* ایرانی ها به موبایل شان معتادند ؟

نمی توان از نتیجه جامعی که حاصل پژوهش های داخلی در مورد آمار اعتیاد به تکنولوژی باشد با خبر شد ، اما گفته می شود که ایران اکنون 28 تا 35 میلیون کاربر اینترنت دارد و گر چه تقریبا همه این کاربران یکی از انواع نرم افزار های ارتباطی را نیز استفاده می کنند اما هنوز پژوهش علمی وجود ندارد که نشان دهد چه تعداد از آن ها معتاد به این مظاهر تکنولوژی هستند.

* بهترین راه برای این که نگذارید تکنولوژی مانع خوشی های تان شود ، این است که زمان تفریح رفتن ، به عمد وسایل ارتباطی تان را در خانه جا بگذارید

خجالتی ها عاشق تکنولوژی هستند

آدم های خجالتی پشت صفحه ها نمایش راحت تر ارتباط برقرار می کنند و با دیگران صمیمی می شوند. مردم در فضای مجازی جسور می شوند و معمولاً حریم های میان دو جنس مخالف در این فضا کم رنگ می شود ، شاید به این خاطر که خیلی ها خیال می کنند خیانت به همسر فقط وقتی اتفاق می افتد که دو انسان در کنار هم حضور فیزیکی داشته باشند و اگر از دور با هم رابطه ای نامتعارف برقرار کنند ، خیانتی رخ نداده است. با این حال از دیدگاه روانشناسی هر نوع رابطه خارج از عرفی با جنس مخالف که شما آن را از همسرتان پنهان کنید یا در حضور او طور دیگری جلوه اش بدهید ، نوعی خیانت محسوب می شود ، بنابراین رد و بدل کردن عکس های خصوصی با غریبه ها یا جوک گفتن ها و درد دل کردن های چند ساعته با آدم هایی از جنس مخالف هم ، نوعی خیانت است چون طبیعتاً هیچ همسری چه زن و چه مرد راضی نمی شود شریک زندگی اش ، صمیمیتش را خرج دوستانی این چنینی کند که می توانند رقیبش باشند. از سوی دیگر وقتی آدم ها از نظر فیزیکی از یکدیگر دورند ، بدون خجالت ، حرف می زنند و اعتماد به نفس بیشتری دارند و همین باعث می شود گاهی مرزهای ارتباط سالم را زیر پا بگذارند و حرف هایی بزنند که بعد ها از گفتن شان پشیمان شوند. هیچ یک از آن هایی که در گیر عشق و عاشقی در فضای مجازی می شوند و به همسرشان خیانت می کنند از روز اول قصد چنین کاری را نداشته اند ؛ خیانت معمولاً یک رخداد پیش بینی نشده از سوی دو طرف یا یکی از طرفین در رابطه ای عاطفی و غیر مجاز است.

رابطه هایی که به خیانت می انجامند معمولاً از صمیمیت های کوچک آغاز می شوند یعنی همان وقت که نام خانوادگی شما به نام کوچک تان تبدیل می شود ، فعل های خطاب تان مفرد می شوند ، در ساعت هایی غیر عادی با طرف مقابل چت می کنید ، راز می گویید و راز می شنوید ، گوشی برای درد دل کردن پیدا می کنید و گوشی برای درد دل شنیدن می شوید و سرانجام آرام ارام حس می کنید وابسته به کسی شده اید که از او یک عکس و یک اسم دارید. خیانت اما مثل اعتیاد پیش رونده است و در یک سطح باقی نمی ماند و پیشرفت می کند تاجایی که ارتباط شما از صفحه های مانیتور های تان می رسد به شنیدن صدا یا دیدن یکدیگر. از این ها گذشته شمار قابل توجهی از گروه های اجتماعی که به لطف نرم افزار های ارتباطی تشکیل می شوند « خاطره باز » هستند یعنی معمولاً دوستان و هم دانشگاهی ها یا همکارهای قدیمی که گذر روزگار از هم دورشان کرده است دور هم جمع می شوند و گپ می زنند. این گروه ها هم خاطره های عاشقانه روزهای دوری را زنده می کنند که مثل آتش زیر خاکستر در طول سال ها آرام گرفته اند اما هرگز نمرده اند.

شما را نادیده می گیرد

نرم افزار های ارتباطی شمارا تنبل می کنند چون لازمه کار کردن با آن ها کم تحرکی و گوشه ای لم دادن است. کم تحرکی یعنی نداشتن تناسب اندام ، بی تناسبی هم به معنی از دست دادن جذابیت است و از دست دادن جذابیت تان هم مترادف است با افزایش خطر لغزش طرف مقابل تان.

به هر حال هر قدر هم از اهداف والای انسانی در ازدواج دم بزنید ، همه می دانیم بخشی از عشق در زندگی مشترک مربوط به رابطه زناشویی است و برای داشتن یک رابطه زناشویی رضایت بخش ، دو طرف باید جذابیت های شان را برای هم حفظ کنند.

همسرتان را ترک دهید

مهمترین اصل در ترک اعتیاد به نرم افزارهای ارتباطی ، کم کردن ساعت های آنلاین بودن است. پیشنهاد های ما گر چه ساده اند اما شک نکنید که به کار بردن آن ها ، اعتیادتان به همیشه آنلاین بودن و چت بازی با نرم افزارهای ارتباطی را درمان می کند :

- زمانی هایی که وسایل ارتباطی تان را در طول شبانه روز چک می کنید و پیام ها را می خوانید یا گپ می زنید ، در دفتری یادداشت کنید حتی اگر بسیار کوتاه باشد. سر جمع این دقایق به شما نشان می دهد چه وقت زیادی را صرف چک کردن صفحات گوناگون کرده اید. سعی کنید این دوره های زمانی طولانی را هر روز دست کم چند دقیقه کم کنید.

- تفریح های خارج از خانه را در کنار همسرتان زیاد کنید. قرار نیست این تفریح ها گران باشند حتی اگر نمی خواهید به کنسرت یا تئاتر یا سینما بروید ، همین که به پارک سری بزنید کافی است. وقتی به تفریح می روید ، اینترنت وسایل تان را قطع کنید و به خودتان قول بدهید حتی نیم نگاهی به صفحه نمایشگر تبلت یا تلفن همراه تان نمی اندازید.

- با دستگاه های ارتباطی مثل تلفن همراه و تبلت در محل های پر رفت و آمد و شلوغ خانه کار کنید و از رفتن به گوشه های دنج خانه برای بررسی پیام های تان بپرهیزید چون هر چه مکانی که در آن پیام می خوانید و چت می کنید ، امن تر باشد ، زمان بیشتری به این نوع فعالیت ها اختصاص می دهید.

* مراقب همسرتان باشید. حتی اگر به شما خیانت هم نکند ، با اعتیادش به تکنولوژی می تواند زندگی تان را ویران کند.

منبع:  مجله خبری لحظه نما

طبقه بندی: خانواده و اجتماع،
برچسب ها:شبكه های اجتماعی، وایبر، واتس آپ، تانگو، تلگرام، اعتیاد، اینترنت،

[ سه شنبه 1 اردیبهشت 1394 ] [ 09:53 ق.ظ ] [ م. ج. مهران منزه ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic