پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی

هر آنچه برای رسیدن به خوشبختی می خواهید

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

نماز
علل و عوامل نماز گریزی در جامعة امروز ما چیست؟


به طور كلی عوامل نمازگریزی را می توان به دو دسته تقسیم نمود:
1. عوامل درونی و مربوط به خود افراد؛  مهمترین عامل درونی نمازگریزی، آسیب‌پذیری سنین نوجوانی و جوانی است، این مقطع سنّی، مقطع حساس و بحرانی برای جوانان و نوجوانان است. مسایل و بحران‌های بلوغ از یك طرف، شك و تردید‌های مذهبی از سوی دیگر، نا پختگی و بی‌تجربگی و گرایش سریع به الگوهای غیر واقعی كه اهل نماز نیستند، زمینه‌هایی است كه در خود فرد وجود دارد و باعث می‌شود كه جوانان و نوجوانان علاقة چندانی به نماز نداشته باشند. وقتی در نوجوانی و جوانی اهل نماز نبودند معمولاً در بزرگسالی نیز علاقه به نماز ندارند.
2. عوامل بیرونی و محیطی؛ این عوامل نیز بسیار متعدد است. امّا مهمترین آنها عبارتند از:
1-2. كم توجهی یا بی توجهی خانواده‌ها؛ از مهمترین عوامل نمازگریزی می توان به كم‌توجهی و بلكه بی‌توجهی برخی خانواده‌ها به تربیت دینی فرزندانشان اشاره نمود. چه بسا پدران و مادرانی كه همّ و غم آنها كسب تجارب و رسیدگی به نیازهای مادی فرزندان است امّا از تربیت دینی و آموزش نماز به آنها غافل‌اند. این مسأله باعث می‌شود كه فرزندان وقتی بزرگ شدند، علاقه‌ای به نماز نداشته باشند. اینجا است كه انسان به یاد سخن پیامبر اسلام ـ صلّی الله علیه و آله ـ  می‌افتد كه فرمود: «وای بر فرزندان آخر الزمان از شیوة ناپسند پدرانشان، عرض شد یا رسول الله: پدران مشركشان؟ فرمود: خیر، بلكه پدران مسلمانی كه چیزی از فرایض اسلامی و معارف دینی را به فرزندانشان نمی آموزند».[1]
2-2. نوع نگرش والدین نسبت به دین و مسئلة نماز؛ برخی خانواده نه تنها به تربیت دینی فرزندان‌شان اهمیتی نمی‌دهند خود نیز نگرش مثبت نسبت به دین ندارند و اهل نماز نیستند و همین مسئله باعث شده كه فرزندان‌شان نیز علاقه به نماز نداشته باشند.
3-3. برخوردهای نادرست والدین و مربیان؛ نوجوانان و جوانان به دلیل برخورداری از ویژگی‌های این مقطع سنی، یعنی ناپختگی، مشكلات بلوغ و نداشتن شناخت كافی نسبت به مسایل دینی، به طور طبیعی امكان اینكه گاه نمازشان ترك شود یا اول وقت نخوانند وجود دارد، در چنین شرایطی بسیاری از خانواده‌ها و دست اندر كاران تربیت دینی اقدام به واكنش‌های تند و افراطی می‌كنند یا در دوران كودكی فرزندان‌شان را بیش از حدّ به خواندن نماز وادار می‌سازند، همة این نوع برخوردهای منفی باعث می‌شود كه جوانان و نوجوانان از نماز و دیگر مظاهر دینی دلسرد شده و برای همیشه از نماز گریزان باشند.
4-4. تهاجم فرهنگی؛ یكی دیگر از عوامل زمینه ساز نمازگریزی، تأثیرپذیری افراد جامعه به ویژه جوانان و نوجوانان از پدیده‌های تهاجم فرهنگی است. دشمنان، با فرهنگ ضد دینی در تلاش‌اند تا جامعة ما را از همة فضایل انسانی تهی نموده و جوانان ما را به موجودات فاسد و مطیع و غافل از یاد خدا و معنویت تبدیل كنند كه تا حدودی در این امر موفق بوده و توانسته‌اند عده‌ای را به فساد و فحشا و دوری از نماز و یاد خدا بكشانند.[2] محورهای اصلی و اهداف بلند مدت تهاجم فرهنگی ایجاد تردید و شبهه در مبانی دینی و اعتقادی، ناكارآمد جلوه دادن نظام جمهوری اسلامی، ایجاد ذهنیت و بدبینی نسبت به كانون‌های دینی و مذهبی و بازداری جوانان و نوجوانان از شركت در مراسم عبادی، نماز جمعه و جماعت و . . . می باشد.
5. دوستی و معاشرت: یكی دیگر از علل نمازگریزی، دوستی و معاشرت نوجوان با افراد نااهل است كه به مرور زمان از آنها پیروی نموده و نسبت به مسایل مذهبی بی‌اعتنا می‌شوند.
6. اولویت ندادن به فرهنگ نماز در نظام آموزش و پرورش؛ نظام آموزش و پرورش نقش اساسی در فرهنگ‌سازی دینی جامعه دارد. اگر بنا است فرهنگ نماز در جامعه حاكم شود، باید مواد آموزش دینی و اخلاقی در مقاطع مختلف تحصیلی، محتوای واقعی نماز را به جوانان و نوجوانان بیاموزد. و از سوی دیگر مربیان پرورشی نیز وظیفه دارند كه با حضور فعال، عاشقانه و صمیمی خویش در نماز مدارس، همانند تلاش محبت آمیز والدین برای اقامة نماز در ایجاد علاقه و عادت نماز در گسترش فرهنگ نماز یاری رسانند. اما متأسفانه برخی از مربیان پرورشی هیچگونه رغبت و انگیزه‌ای برای این مهم ندارند. آیا از مربیان و معلمان انتظار اعمال و رفتار مذهبی و این كه در نماز جماعت شركت نمایند تا سر مشق و الگویی برای دانش آموزان باشند، نمی‌رود؟ به راستی نقطه ضعف یاد شده ناشی از تفكیك آموزش ازپرورش به ویژه پرورش فرهنگ نماز است، لذا افرادی كه از این نهاد وارد جامعه می شوند، ممكن است افراد نمازگریز و بی‌علاقه به مسایل مذهبی باشند.
البته این نكته قابل یاد آوری است كه در چند سال اخیر مسئولان و دست‌اندركاران نظام آموزش و پرورش تلاش‌های ستودنی و قابل تقدیر در زمینة فرهنگ‌سازی نماز در مدارس داشته و دارند، كه امیدواریم در آینده به نتایج مطلوب رسیده و بتواند از پدیدة نمازگریزی در جامعه پیشگیری نمایند.
7. برداشت‌های ناصحیح و استفادة ابزاری از دین؛ عامل آسیب‌زای دیگر برداشت‌های سُست و ناصحیح و عرضة نادرست محتوای دین است. برداشت‌ها و تفسیرهای نادرست از دین از چند جهت قابل تصور است. برداشت ناصحیح بیشتر از سوی كسانی مطرح می‌شود كه بدون داشتن تخصص در دین، در تفسیر و تبلیغ دین دخالت می‌كنند و در نتیجه در مورد نماز معتقدند كه پاك بودن دل كافی است و یا می‌گویند چرا نماز بخوانیم، مگر خدا به نماز ما احتیاج دارد؟! این نوع برداشت‌ از دین، به عبارت صحیح تر این كجروی اگر مغرضانه نباشد، باعث می‌شود كه هم خود نمازگریز بار بیایند و هم دیگران را به نمازگریزی دعوت نمایند.
8. عدم پاسخگویی به نیازها و پرسش‌های نسل جوان؛ با توجه به این كه نوجوانی و پرسشگری هم زاد هم اند، در این دوره نوجوانان می‌خواهند به رمز و راز هر موضوعی پی برند لذا سؤالاتی در مورد مسایل مذهبی، خدا، قیامت، فلسفة نماز و. . . برای آنها به صورت جدی مطرح می شود. اگر پاسخ مناسب برای پرسش‌های خود نیابند و حكمت نماز و عبادات به صورت منطقی و قابل قبول برای آنها بازگو نشود، دست از نماز و دیگر مراسم مذهبی بر می‌دارند.

معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
1. صادق زادة قمصری . علیرضا و همكاران . تربیت اسلامی ویژة آسیب شناسی تربیت دینی . شمارة 6 . نشر تربیت اسلامی . 1380 .
2. سادئی . علی . آسیب شناسی و آسیب پذیری دینی و مذهبی نسل نو (تربیت دینی كودكان و نوجوانان) . ص 87 .
3. احمدی . سید احمد . روان شناسی نوجوانان و جوانان . مشعل . 1373 .

پی نوشت ها:
[1] . طبرسی . مستدرك الوسایل . ج2 . ص625  .
[2] . برای مطالعة بیشتر مراجعه شود به : خاتمی . سیدعلی . فرهنگ و تهاجم فرهنگی . ص 390 .

طبقه بندی: مقالات آموزنده،
برچسب ها:نماز، علل نمازگریزی، جوانان،

[ سه شنبه 10 آذر 1394 ] [ 12:48 ب.ظ ] [ م. ج. مهران منزه ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic