پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی

هر آنچه برای رسیدن به خوشبختی می خواهید

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

به‌ فردی‌ قول‌ ازدواج‌ داده‌ام‌ اما پیش‌ از عقد متوجه‌ شدم‌ كه‌ اعتقاداتش‌ با من‌ تفاوت‌ دارد. او به‌ احكام‌ و قوانین‌ اسلام‌ بی‌ توجه‌ است‌. به‌ نماز و رعایت‌ حلال‌ و حرام‌ در مال‌ بی‌ اعتنا است‌. به‌ راحتی‌ دروغ‌ می‌گوید و شركت‌ در عزاداری‌ امام‌ حسین‌ (ع‌لیه السلام) و گریه‌ بر حضرت‌ را موجب‌ تأثیر روانی‌ منفی‌ می‌داند. به‌ نوارهای‌ مبتذل‌ گوش‌ می‌دهد آیا شرعاً موظفم‌ به‌ قولی‌ كه‌ به‌ او داده‌ام‌ عمل‌ كنم‌ ؟


پاسخ: روح‌ پاك‌ و فطرت‌ دیانت‌ جو و خداگرایی‌ كه‌ شما را به‌ تلاش‌ برای‌ دریافت‌ حقیقت‌ ناب‌ و فهم‌ فرمان‌ حق‌تعالی‌ در امر ازدواج‌ و انتخاب‌ همسر سوق‌ داده‌، شایسته‌، تقدیر و تكریم‌ است‌. ان‌شاء الله‌ با انتخاب‌ درست‌، همسری‌ لایق‌ و ازدواجی‌ موفق‌ داشته‌ باشید.
هر یك‌ از ضعف‌ها و عیوبی‌ كه‌ در مورد فرد مورد نظر بر شمردید، برای‌ به‌ هم‌ زدن‌ تصمیم‌ ابتدایی‌ و پیش‌ از تحقیق‌ و تفحص‌ كافی‌ است‌ و از موارد خلف‌ وعده‌ محسوب‌ نمی‌شود. لازم‌ است‌ از ازدواج‌ با چنین‌ فردی‌ خود داری‌ كنید.
توضیح‌: اگر چه‌ براساس‌ آیات‌ و روایات‌، مؤمن‌ خلف‌ وعده‌ نمی‌كند (المؤمن‌ اذا وعد وفا)
لیكن‌ وفاداری‌ و همكاری‌ و همراهی‌ در انجام‌ محرمات‌ با ترك‌ واجبات، هم‌ چنین‌ در اموری‌ كه‌ موجب‌ ضرر به‌ خود و دیگران‌ می‌گردد یا باعث‌ پیدایش‌ مشكلاتی‌ نظیر فرو پاشی‌ و انحلال‌ زندگی‌ می‌گردد، جایز نیست‌، بلكه‌ از مصادیق‌ گناه‌ كبیره‌ است‌ .
مضافاً مسئله‌ ازدواج‌ و پیوند زناشویی‌ از حساسیت‌ ویژه‌ای‌ برخوردار است‌، كه‌ به‌ حكم‌ عقل‌ و شرع‌ نباید چشم‌ بسته‌ و بدون‌ تأمل‌، آن‌ را پذیرفت‌ بلكه‌ تحقیق‌ و تفحص‌ و انتخاب‌ همسری‌ كه‌ هم‌شأن‌ و حایز ملاك‌های‌ عقلی‌ و شرعی‌ باشد امری‌ لازم‌ و مورد توصیه اسلام‌ است‌.
آیت الله بهجت می فرماید:‌‌ به‌ جهت‌ جلوگیری‌ از نزاع‌ و اختلاف‌ بعد از عقد، نگاه‌ كردن‌ به‌ بدن‌ نامحرمی‌ كه‌ قصد دارد در صورت‌ پذیرش‌ با او ازدواج‌ كند. مستحب‌ است‌. 1
ملاك‌ این‌ حكم‌ جلوگیری‌ از نزاع‌ بعد از عقد است‌. این‌ ملاك‌ موجب‌ می‌گردد كه‌ تحقیق‌ در مورد صفات‌ اخلاقی‌ و رفتار با حساسیت‌ بیش‌تری‌ دنبال‌ شود. در صورت‌ محقق‌ نشدن‌ ملاك‌ها و معیارهای‌ مطلوب‌ از عقد جلوگیری‌ كنید. قول‌ و وعده‌های‌ پیشین‌ نمی‌تواند شما را ملزم‌ به‌ امر ناخواسته‌ای‌ كند كه‌ ممكن‌ است‌ باعث‌ فروپاشی‌ شیرازة‌ زندگی‌ گردد. معارف‌ اسلام‌ ما را از پیوند و دوستی‌ با افراد دروغ‌ گو منع‌ نموده‌ است‌. علی‌ (ع‌) می‌فرماید: "با سه‌ كس‌ طرح‌ دوستی‌ و رفاقت‌ نریز: یكی‌ آدم‌ تبهكار پر رو و بی‌ حیا، دوم‌: احمق‌ و نادان‌، سوم‌: دروغگو با دروغگو نمی‌توان‌ زندگی‌ راحت‌ و بی‌ دغدغه‌ای‌ داشت‌.2
می‌توانید برای‌ ازدواج‌ با ایشان‌ شرط‌ كنید به‌ واجبات‌ و محرمات‌ اهمیت‌ دهد. به‌ او فرصت‌ دهید خود را با دستورهای‌ دینی‌ تطبیق‌ دهد. اگر این‌ شروط‌ را نپذیرفت‌ و یا در عمل‌، متعهد نبود، از ازدواج‌ منصرف‌ شوید.
1.رساله توضیح المسائل، مسئله 1944.
2.كلینی، اصول كافی، ج4، باب من تكره مجالسته و مرافعته، حدیث شماره یك.
www. eporsesh.comطبقه بندی: پرسش و پاسخ،
برچسب ها:ملاك، ازدواج، اختلاف عقیده،

[ سه شنبه 19 بهمن 1389 ] [ 03:43 ب.ظ ] [ م. ج. مهران منزه ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات