پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی

هر آنچه برای رسیدن به خوشبختی می خواهید

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

نگاه اسلام به آشنایی بین دختر و پسر پیش از ازدواج چیست؟


برخی معتقدند باید آشنایی و صمیمیت پیش از ازدواج وجود داشته باشد تا دو فرد یكدیگر را به خوبی بشناسند و پس از آن زندگی مشترك را شروع كنند اما باید بگوییم كه عشق واقعی و علاقه مندی حقیقی بین دو جنس ، زمانی ایجاد می شود كه دو فرد ارتباط خود با یكدیگر را به سادگی تزلزل پذیر ندانند؛ از سوی دیگر هر یك برای جلب نظر دیگری دست به رفتار نمایشی نزنند. در آشنایی های پیش از ازدواج این مسئله بسیار دیده می شود. امروزه غرب از طریق تجربه كردن این روابط و آشنایی ها ، به نحو چشمگیری نهاد خانواده را متزلزل ساخته است. در غرب ظلم آشكاری به جنس زن می شود، زیرا زنان پیش از این كه به سن قانونی و شرعی برای برقراری روابطشان با جنس مخالف برسند، مورد بهره برداری جنسی مرد قرار می گیرند و در بسیاری مواقع پس از آن ، مطرود می شوند. (1) دوستی های قبل از ازدواج كه به عشق معروف است، عامل تعیین كنندة ازدواج نیست ، زیرا ازدواج نوعی مشاركت در یك اجتماع كوچك (خانواده) است كه در آن دو انسان می باید از جهات گوناگون با یكدیگر تناسب عملی داشته باشند. پس آن چه عامل تعیین كننده است، همتایی و هم كفو بودن زن و مرد است. در صورتی كه در انتخاب همسر، همگونی مراعات شود، نیازی به برقراری روابط صمیمانه پیش از ازدواج نخواهد بود، بلكه باید تأكید كنیم كه چنین روابطی می تواند بیش از آن كه مفید باشد، مضر و تهدید كنندة نهاد خانواده در جامعه به


شمار آید. با نگا هی به آمار می توان دید كه آمار طلاق بین كسانی كه قبل از ازدواج ارتباط های دوستانه داشته اند بالاتر است. از طرفی آشنایی و ارتباط دختر و پسر در محیط اجتماع ، بیش تر از آن كه معرفت ساز باشد، فروزندة هوس ها و معرفت سوز است. عمدتاً دیده می شود فرد آن گونه كه هست، خود را نشان نمی دهد یا به سبب محبت و عشقی كه ایجاد شده، نمی تواند عیوب طرف مقابل و جوانب مختلف قضیه را بسنجد . بیشتر رفتارها در آشنایی های خیابانی به شكل های تصنعی ابراز می شود.


البته قبول داریم اگر شناخت صحیحی در ازدواج باشد، آمار جدایی كم می شود، ولی چه بسا ازدواج هایی كه در اقوام نزدیك انجام می شود و با آن كه دو طرف از كودكی همدیگر را می شناختند، ولی بعد از ازدواج فهمیدند به درد هم نمی خورند. این ها همه گواه آن است كه ارتباطات قبلی نمی تواند مشكل شناخت را حل كند، بلكه مشكل شناخت، بیش تر به آفات شناخت برمی گردد كه در رأس آن ها تعلق قلبی پیدا كردن به طرف مقابل است.(2)


بهترین راه آن است كه دو طرف با اطلاع خانواده و با مشورت از آنها، از همدیگر شناخت پیدا كنند. شناخت پیدا كردن لزوماً به این معنا نیست كه روابط دوستانة خیابانی برقرار كنند كه در بسیاری از مواقع ، هدف اصلی كه شناخت باشد، نه تنها تأمین نمی شود، بلكه چه بسا شناخت كاذبی به وجود می آید كه آثار آن در آینده وقتی ازدواج صورت گرفت، ظاهر می شود.


در بسیاری از مواقع ، شناخت شخصیت واقعی و رفتارها و ویژگی ها از طرف دوستان، فامیل ها خانواده ، محیط كار و... به دست می آید.


به همین خاطر ازدواج هایی كه از این طریق ها صورت گرفته، كمتر به جدایی ختم شده است.


در مورد نظر اسلام باید گفت: با توجه به اهمیت ازدواج و نقش آن در سرنوشت انسان، اسلام زوجین را به بصیرت و شناخت دقیق فرا خوانده است. هرگز اسلام راضی نیست دختر و پسر بی گدار به آب زنند و چشم بسته عمل نمایند. هر عقل سلیمی حكم می كند دو نفری كه یك عمر با هم زندگی می كنند، پیش از ازدواج كاملاً یكدیگر را ببینند و با هم صحبت كنند. در روایات معصومین به این مسئله توجه شده است .


شخصی در زمان پیامبر (ص) زنی را خواستگاری كرد اما گویا او را خوب ندیده بود. حضرت فرمود :


« اگر او را دیده بودی، امید سازش و تفاهم بیش تر و زندگی تان با دوام تر بود».(3) حتی در روایتی امام صادق (ع) فرمود: «اگركسی قصد سوء استفاده نداشته باشد، می تواند به گیسوان و زیبایی های (ظاهری) زن نگاه كند».(4)


براین اساس فقها فرموده اند: هر یك از زوجین می توانند بدن دیگری را با شرایط ذیل به منظور تحقیق ببینند:


1 – نگاه به قصد لذت نباشد؛


2 – ازدواج بستگی به این نگاه باشد؛


3 – مانعی از ازدواج این دو در میان نباشد.(5)


البته بعضی از فقها نگاه را به صورت و دست ها منحصر كرده اند.(6) بنابراین دختر و پسر پیش از ازدواج می توانند به صورت غیر مستقیم از طریق نامه یا واسطه و معرّف و به صورت مستقیم به گفتگو و دیدن ( با نظارت والدین و بزرگ ترها كه در جریان امر قرار دارند) همدیگر را بشناسند، به شرط آن كه حدود اسلامی رعایت شود.


پی نوشت ها :


1 – علی اصغر احمدی، روابط دختر و پسر درایران ، ص 109.


2 – مجموعه مقالات هم اندیشی، ج2، ص 489.


3 – وسائل الشیعه، ج14، ص 61.


4 – همان، ص 60.


5 – سید مسعود معصومی، احكام روابط زن و مرد، ص 187.


6 – همان، ص 188.


طبقه بندی: جوانان ، ازدواج،‌ خوشبختی،
برچسب ها:ازدواج، رابطه، پیش از ازدواج، شناخت، دختر و پسر،

[ شنبه 11 تیر 1390 ] [ 08:36 ق.ظ ] [ م. ج. مهران منزه ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic