پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی

هر آنچه برای رسیدن به خوشبختی می خواهید

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.


چگونه استغفار کنیم؟
یك انسان گناهكار، بدبو است و قیامت بوی بد عدّه‌ای ظهور می‌كند. آنها كه معطرند و خوشبو هم برای خود راحتی آفریده‌اند هم برای دیگران، اگر كسی گناه نكرد معطّر استبرای آنكه شیوه طلب و آمرزش را بدانیم كلامی عطر آگین از حضرت آیه الله جوادی آملی تقدیم می گردد.

استغفار برطرف كننده بوی بد گناه

برای اینكه این راه را طی كنیم، اوّلین شرط آن است خود را معطّر كنیم. معطّر كردن به این است كه از بوی بد برهیم، یا بدبو نباشیم، یا اگر بوی بدی داشتیم و داریم آن را با عطر برطرف كنیم. وجود مبارك امیرالمؤمنین طبق نقل مرحوم شیخ طوسی از رسول گرامی "علیهما آلاف التحیة و الثناء " نقل می‌كند آن حضرت فرمود: "تُعطِّروا بِالاِستغْفار لا تَفْضِحنكم رَوائحَ الذُّنوبِ " یعنی با استغفار، خود را معطر كنید تا بوی بد گناه شما را رسوا نكند، یك انسان گناهكار، بدبو است و قیامت بوی بد عدّه‌ای ظهور می‌كند. آنها كه معطرند و خوشبو هم برای خود راحتی آفریده‌اند هم برای دیگران، اگر كسی گناه نكرد معطّر است، اما اگر خدای ناكرده آلوده شد، قبل از هر چیز شایسته است خود را با استغفار معطّر كند.

دو ذكر برای رفع دین

1- اللّهمّ أغْنِنِی بِحَلالك عَنْ حَرامِك و أَغْنِنِی بِفَضْلِك عَمَّن سِواك.
خداوندا، به حلال خود مرا از حرامت بى‏نیاز كن، و به فضل خودت مرا از غیر خودت بى‏نیاز كن.
2- سبحان اللَّه العظیم و بحمده استغفر اللَّه و أسأله من فضله.
سپاس خداوند را كه منزه است و از او طلب مغفرت و فضل را خواستارم "(الآداب الدینیة للخزانة المعینیة، ص: 289)

ثواب هفتاد بار استغفار

حضرت امیر المؤمنین علیه السّلام فرمود: هر كس هنگام سحر، هفتاد بار استغفر اللَّه بگوید جزو افرادی كه خدا در شأنشان فرموده: "وَ بِالْأَسْحارِ هُمْ یسْتَغْفِرُونَ " خواهد بود. (ارشاد القلوب ترجمه رضایی ج1ص228)

استغفار بعد از نماز واجب

امام باقر (ع ) فرمود: هر كه دنبال نماز واجب پیش از آن كه دو پاى خود تا كند سه بار بگوید: استغفر الله الذى لا اله الا هو الحى القیوم ذوالجلال و الاكرام و اتوب الیه (آمرزش مى خواهم از خدایى كه نیست شایسته ستایشى جز او، زنده و پاینده است ، صاحب جلالت و اكرام است ، و به او باز گردم )، خداوند عزوجل گناهانش را بیامرزد، گرچه مانند كف دریا باشند.

كلید آمرزش گناهان

امام صادق (ع ) فرمودند: هیچ مؤمنى نیست كه در شبانه روز مرتكب چهل گناه كبیره شود، آن گاه با پشیمانى بگوید: استغفر الله الذى لا اله الا هو الحى القیوم بدیع السموات و الارض ذالجلال و الاكرام و اسئله ان یتوب على، (از خداوندى كه جز او خدایى نیست، زنده است و قیوم و پدیده آورنده آسمان ها و زمین ، كه بزرگ و عزیز است ، آمرزش خواسته و از او مى خواهم مرا ببخشد)، مگر این كه خداوند آن گناهان را مى آمرزد. (ثواب الاعمال ، ص 363)

منبع : سایت تبیان

طبقه بندی: پرسش و پاسخ،
برچسب ها:استغفار، بخشش،

[ سه شنبه 1 شهریور 1390 ] [ 08:34 ق.ظ ] [ م. ج. مهران منزه ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic