پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی

هر آنچه برای رسیدن به خوشبختی می خواهید

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.


تفاوت وضو و نماز بین شیعه و سنی از چه زمانی شروع شده ؟ و چرا؟
ریشه اساسی اختلاف آن است كه اهل تسنن به سیره خلفا روی آورده، و حتی اجتهادات آنان در برابر نصوص دینی را حجت می‏دانند، لذا حتی در مواردی كه سیره خلفا برخلاف ظاهر قرآن یا پیامبر باشد، به آن عمل می‏كنند.
با عرض سلام

الف:ریشه اساسی اختلاف آن است كه اهل تسنن به سیره خلفا روی آورده، و حتی اجتهادات آنان در برابر نصوص دینی را حجت می‏دانند، لذا حتی در مواردی كه سیره خلفا برخلاف ظاهر قرآن یا پیامبر باشد، به آن عمل می‏كنند.

مثلاً در باب وضو، مسأله چگونگی شستن دست‏ها نیز از سویی بازگشت به تردید در سیره پیامبر(ص) می‏كند و از سویی به تفسیر آیه شریفه : "فاغسلوا وجوهكم وایدیكم الی المرافق" بر اساس روایاتی كه سیره پیامبر(ص) را توضیح داده‏اند نحوه شستن دست‏ها توسط آن حضرت از بالا به پایین بوده كه مطابق روند طبیعی جریان آب است و كلمه "الی" كه در آیه آمده به عنوان منتهای غایت ذكر شده است؛ یعنی حد نهایی شستن دست‏ها را بیان فرموده است؛ لیكن بنا به تفسیر اهل تسنن "الی" در آیه بیانگر جهت شست و شو است.

وجه اصلی افتراق برادران شیعه و سنی از نظر مذهب آن است كه شیعیان در فقه و نیز اصول اعتقادی خود پیرو مكتب اهل بیت‏علیهم‏السلام می‏باشند ولی برادران اهل سنت در این زمینه از فقیهانی غیر از اهل بیت‏علیهم‏السلام نیز تبعیت می‏كنند. همین امر موجب آن گردیده كه تفاوت‏هایی عملی نیز در احكام بروز نماید.

پس از پیامبر اكرم‏ صلی الله وعلیه وآله وسلم افراد زیادی به عنوان صحابه و یا تابعین از آن حضرت نقل حدیث می‏كردند. این نقل‏ها سرآغاز شكل گیری فقه و مكاتب فقهی بوده است.

متأسفانه به دلیل فاصله گرفتن حكومت و خلافت پس از پیامبر اكرم‏صلی الله وعلیه وآله وسلم این حكومت‏ها بنا به دلایل سیاسی به ترویج افراد و مكاتبی كه متفاوت با مكتب اهل بیت‏علیهم‏السلام بود همت گماشتند تا آن جا كه حتی قرن‏های بعد همه مذاهب فقهی دیگر رسمیت یافتند، ولی مكتب اهل بیت رسمیت نیافت.

درگیری مداوم شیعه با حكومت‏های اموی و عباسی و عثمانی نیز مزید بر علت گردید. از همین‏ رو می‏ بینیم مذهب حنفی ترویج می‏شود ولی مذهب استاد ابو حنیفه یعنی امام صادق علیه السلام مسكوت می‏ماند.

اگر ائمه‏ علیهم‏السلام دائماً از مظلومیت خود سخن رانده ‏اند یكی از مظاهر آن همین مسأله بوده است.

وضوی‌ همة‌ مسلمانان‌ تا خلافت‌ عثمان‌ صورت‌ واحدی‌ داشته‌ و مانندوضوی‌ كنونی‌ شیعه‌ بوده‌ است‌. این‌ مسأله‌ با آیه‌ قرآن‌ نیز تطبیق‌ دارد كه‌می‌فرماید: «وامسحوا برؤسكم‌ و ارجلكم‌» (سوره‌ مائده‌ ، آیه‌ 6 ) در این‌ آیه‌خداوند امر به‌ مسح‌ سر و پاها نموده‌ است‌، در حالیكه‌ اهل‌ تسنن‌ پاها رامی‌شویند، علت‌ تغییر وضو این‌ بود كه‌ عثمان‌ در اواسط‌ دوران‌ خلافت‌ خودنسبت‌ به‌ چگونگی‌ وضوی‌ پیامبر گرفتار تردید شد، او سپس‌ وضوی‌ پیامبر رابه‌ شكلی‌ كه‌ اكنون‌ در میان‌ اهل‌ سنت‌ مرسوم‌ است‌ اعلام‌ نمود. این‌ قضیه‌مورد مخالفت‌ بسیاری‌ از صحابه‌ پیامبر واقع‌ شد، لكن‌ حكومت‌ اموی‌ بنا به‌اغراض‌ سیاسی‌ در نقاط‌ مختلف‌ اسلامی‌ شیوه‌ عثمان‌ را تبلیغ‌ كردند و جوی‌به‌ وجود آوردند كه‌ برخی‌ از صحابه‌ جرأت‌ مخالفت‌ با روش‌ دستگاه‌ حاكم‌ رانداشت‌ و در نتیجه‌ این‌ گونه‌ وضو گرفتن‌ رواج‌ یافت‌.{برای‌ آگاهی‌ بیشتر ر.ك‌ به‌: وضوءالنبی‌ من‌ خلال‌ ملابسات‌ التشریع‌، علی‌الشهرستانی‌.}

ب) تكتف(دست روی هم گذاشتن) در نماز سنتی است كه از زمان خلیفه دوم رایج شد. وی پس از فتح ایران مشاهده كرد كه نظامیان در برابر شاه اینگونه با احترام می‏ایستند، سپس اعلام كرد كه خداوند بیش از همه شایسته تكریم است و در برابر او باید اینگونه ایستاد. البته روایت ضعیفی نیز در كتب اهل سنت وجود دارد كه پیامبر فرموده‏اند ما پیامبران بدون تكتف نماز نمی‏خوانیم. ولی ضعف سند این روایت را از قابلیت اعتماد ساقط كرده است. علاوه بر آن از مفاد آن وجوب به دست نمی‏آید، لذا برخی از پیشوایان برجسته اهل تسنن مانند شافعی، فتوی به عدم وجوب آن داده ‏اند.

برای مطالعه بیشتر ر . ك :

1- آنگاه هدایت شدم ؛ تیجانی‏

2- چرا شیعه شدم ، رازی‏

3- شبهای پیشاور ؛ سلطان الواعظین‏

4- ادیان و مذاهب جهان ؛ نبی حسینی‏

5- تاریخ فقه ؛ صدری‏

6- ادوار فقه ؛ محمود شهابی‏

7- اصحاب صحاح ستّه ؛ صالحی‏

طبقه بندی: پرسش و پاسخ،
برچسب ها:تفاوت وضوی شیعه و سنی، علت اختلاف در وضو گرفتن شیعه وسنی،

[ سه شنبه 1 شهریور 1390 ] [ 08:55 ق.ظ ] [ م. ج. مهران منزه ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات