پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی

هر آنچه برای رسیدن به خوشبختی می خواهید

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.


راه های پیشگیری از بیماری های روانی درجوانان (1)
 جوانی بهار زندگی است و لازمه بهره بردن از این فصل زیبا، برخورداری كامل از سلامت درهمه ابعاد آن است. یكی از جنبه های سلامت، سلامت روانی است. سلامت روانی بسان سلامت جسمی و بلكه برترازآن است و برای به دست آوردن و حفظ آن، باید راهبردهای بهداشتی روانی و مراقبت از روان را آموخت و به آنها پایبند بود.
روان یا روح، بخش اصلی و مانای وجود انسان است و سلامت این بخش، اصول و شاخص هایی دارد كه آگاهی ازآن برای همه، به ویژه جوانان ضروری است. در این مقاله برآنیم تا با نگاهی دینی و روان شناختی، به تبیین این موضوع اساسی در زندگی جوان بپردازیم و راهبردهای حفظ از سلامت روان را به مخاطبان عرضه كنیم.

تعریف سلامت
 

سازمان جهانی بهداشت، سلامت را این گونه تعریف می كند: «سلامت عبارت است از حالت آسایش كامل جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی؛ نه فقط نبودن بیماری و ناتوانی.» (1) براین اساس، به شخصی سالم گفته می شود كه از نظر بدنی، روانی و تعاملات اجتماعی و نیز پایبندی به مذهب و مسائل معنوی خویش، دارای ثبات و چارچوبی درست باشد.

سلامت از نگاه دین
 

اسلام، دینی كامل و كمال آفرین است. در این شیوه الهی كه آخرین نسخه فرستاده شده برای سعادت مندی بشراست، از هیچ نیازی غفلت نشده است. دراسلام عاقبت و سلامت نه تنها یك ارزش، بلكه یك ضرورت است و حفظ سلامتی بدن و روان و مراقب ازآنها، یك واجب شرعی معرفی شده است. تن و روان هدایای الهی اند و بشرتنها امانتدار آنهاست؛ از این رو، حق آسیب رسانی به این امانت ها را ندارد.
افزون براین، سلامت در فرهنگ اسلام، یك ارزش است كه با تعبیرهایی لطیف مانند برترین نعمت ها، گواراترین نصیب ها، نعمتی كه قدر آن ناشناخته و از نظر دور مانده است، نعمت دنیا، نعمتی كه بدون آن خیری در زندگی نیست، نعمتی كه آدمی از شكر آن ناتوان است، حسنه دنیا، دارایی مخفی، ایمنی دردنیا، سرمایه زندگی و ده ها عنوان دیگر، توصیف و اهمیت آن گوشزد شده است. همچنین در قالب دعاهای مختلف به عنوان یك درخواست مهم از پروردگار مطرح و به اهل ایمان آموزش داده شده است.
امام زین العابدین (ع) در دعای بیست و سوم صحیفه سجادیه، عافیت و سلامت كامل را ازمعبود خود چنین می طلبد:
خدایا! بر محمد و آل او درود فرست و تندرستی (عافیت) را لباس تنم كن و سراپای مرا به تندرستی فرو پوشان و با آن مرا امان بخش و گرامی بدار و بی نیاز گردان و تندرستی را به من صدقه ده و آن را مال من كن و همچون فرشی زیر پایم بگستران و آن مایه بیماری كه درمن است به تندرستی بدل فرما و میان من و تندرستی در این جهان و آن جهان جدایی میفكن.

معیارهای سلامت روانی
 

سلامت روانی هنگامی وجود دارد كه انسان رفتاری صحیح و متناسب با جامعه خود داشته باشد. رفتار برخاسته از اندیشه منطقی و واقع گرا، درك درست و واكنش مناسب است. ازاین رو، فرد سالم رابطه ای سالم با جامعه برقرار می كند. فرد سالم رضایت و نگرانی منطقی دارد و می تواند فشارهای زندگی راتحمل كند و برخشم، ترس و اضطراب خویش، كنترل و تسلط داشته باشد. انعطاف پذیراست و خود و دیگران را دوست دارد. به تناسب توانایی هایش از خودش توقع دارد. در زمان حال زندگی می كند.
در مقابل، فرد ناسالم، نارضایتی و نگرانی غیر واقعی از خود نشان می دهد و نمی تواند احساسات، عواطف و خشم خود را در مقابل فشارهای روانی كنترل كند. اندیشه غیرمنطقی دارد و اهل افراط و تفریط است. انعطاف پذیر نیست و ممكن است ازخود و دیگران متنفر باشد. توقعات او ازخودش به تناسب توانایی هایش نیست و بیشتر وقت ها اندیشه او با غفلت از زمان حال، در گذشته ها یا آینده موهوم سپرمی كند.

نشانه های بیمار بودن روان
 

1. فرار از واقعیت ها: بیشتر به صورت شرم بیش از اندازه، درخود فرو رفتن، پناه بردن به خیالات و ناتوانی در تصمیم گیری دیده می شود.
2. خودخواهی و زیاده خواهی: بیماران روانی انتظاردارند كه دیگران تمام توجه، وقت و حتی ثروت خود را برای آنان صرف كنند.
3. حالت بدبینی و رفتار تهاجمی: بیماربه دیگران به شدت بدبین می شود و همه را بدخواه خود می پندارد و رفتار تهاجمی و تلافی جویانه در پیش می گیرد.
4. سرسختی و لجاجت.
5. تشویش خاطر: بیمار، بدون دلیلی مشخص، نگران و مضطرب و از وقوع اتفاقات ناگوارخیالی بیمناك است.
6. افسردگی: بیماررا به گوشه گیری و از دست دادن نشاط و امید سوق می دهد.
7. تغییر حالات و رفتار: با احساس بیماری های خیالی و شكایت از درد و رنج بیماری همراه است.

پی‌نوشت‌ها:
 

1. محمد اصفهانی، آیین تندرستی، ص12.
 

منبع: نشریه گلبرگ- ش116طبقه بندی: پزشكی و سلامت، خانواده و اجتماع،
برچسب ها:راههای پیشگیری از بیماری های روانی،

[ جمعه 25 شهریور 1390 ] [ 07:27 ق.ظ ] [ م. ج. مهران منزه ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات