پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی

هر آنچه برای رسیدن به خوشبختی می خواهید

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.


همه چیز ‌درباره ‌آلرژی
گردوغبار، گربه و حیوانات خانگی، سوسك و حشرات و برخی مواد غذایی اینها گروهی هستند كه به رغم ظاهر نامشابهشان در یك چیز وجه اشتراك دارند و آن توان ایجاد آلرژی و حساسیت در افراد است

گردوغبار، گربه و حیوانات خانگی، سوسك و حشرات و برخی مواد غذایی اینها گروهی هستند كه به رغم ظاهر نامشابهشان در یك چیز وجه اشتراك دارند و آن توان ایجاد آلرژی و حساسیت در افراد است.
آلرژی، واكنش دستگاه ایمنی به ماده‌ای است كه برای اكثر مردم ضرر ندارد اما در برخی‌ها ایجاد حساسیت كرده و موجب واكنش‌های خاصی می‌شود كه گاهی برای شخص بیمار، فقط عصبانی‌كننده است ولی گاهی ضررهای جدی را نیز در پی دارد.
سیستم دفاعی بدن ‌در تلاش برای حفظ بدن در مقابل ماده آلرژی‌زا تولید نوعی آنتی‌بادی می‌كند كه به آن ایمونوگلوبولین (IGE) اطلاق می‌شود. این آنتی‌بادی باعث ایجاد مواد شیمیایی همچون هیستامین می‌شود كه در جریان خون ترشح شده و در مقابل ماده آلرژی‌زا مقاومت می‌كند.
رهاشدن این مواد شیمیایی باعث واكنش‌های آلرژیك شده و روی چشم، بینی، گلو، ریه، پوست یا دیگر قسمت‌های بدن اثر می‌گذارد. شخصی كه نسبت به ماده‌ای خاص دچار حساسیت است هر بار كه در معرض آن ماده قرار می‌گیرد دچار عكس‌العمل‌های آلرژیك می‌شود.

آلرژی از كجا می‌آید؟

آلرژی معمولا به واسطه ژن فرد بروز می‌كند، اما اگر والدین شما یا یكی از فرزندانتان دچار این عارضه است، به این معنا نیست كه همه فرزندانتان حتما دچار این بیماری خواهند شد و در واقع آلرژی مساله‌ای كاملا ارثی نیست. به طوری كه برخی كودكان حتی در حالی كه دیگر اعضای خانواده آلرژی ندارند، دچار حساسیت هستند. كودكی كه به یك ماده خاص حساسیت دارد، احتمال داشتن آلرژی به دیگر مواد هم در او افزایش می‌یابد.

آلرژی‌های ناشی از هوا

برخی از متداول‌ترین آلرژی‌ها، حساسیت به موادی است كه از طریق هوا جابه‌جا می‌شوند كه از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:
ـ گرد و خاك و ذرات موجود در هوا یكی از متداول‌ترین عوامل ایجاد آلرژی هستند. موجودات میكروسكوپی كه در اطراف ما زندگی می‌كنند از میلیون‌ها سلول پوستی مرده تغذیه كرده و هر روز از بدن انسان‌ها جدا شده و به زمین می‌ریزند. ذرات گردوغباری كه در منزل وجود دارد شامل باكتری‌ها و مواد گوناگونی است كه می‌توانند ایجاد آلرژی كنند. این مواد در رختخواب، فرش‌ها و دیگر كالاهای منزل وجود دارند.
ـ گرده گل‌ها یكی دیگر از مواردی است كه ایجاد حساسیت می‌كند. گرده گل‌ها و گیاهان كه به صورت ذرات بسیار كوچك از گیاه جدا می‌شوند به وسیله هوا روی دیگر گل‌ها و گیاهان قرار می‌گیرند. حساسیت به گرده گل‌ها فصلی بوده و معمولا فرد به نوع خاصی از آنها آلرژی دارد و واكنش نشان می‌دهد و فرد مبتلا در فصل خاصی دچار افزایش نشانه‌های حساسیت در بدن خود می‌شود.
ـ كپك‌ها كه در گرما و هوای مرطوب رشد می‌كنند نیز از عوامل آلرژی‌زا هستند. كپك‌ها می‌توانند در محیط‌های باز یا بسته ایجاد شوند. در محیط‌های بسته، تاریكی به رشد آنها كمك می‌كند، حمام، لباس‌هایی كه در كمد قرار داشته و برای مدتی استفاده نمی‌شوند یا قسمت‌های داخلی سینك ظرفشویی آشپزخانه از محیط‌های مناسب جهت رشد كپك‌ها هستند. كپك‌ها هم می‌توانند در فصلی خاص،‌ بیشتر رشد كنند.
اگر كودكتان به گرده گل حساس است، پنجره‌ها را بسته نگه دارید و وقتی فرزندتان از بیرون به منزل می‌‌آید، لباس‌هایش را عوض كنید‌
ـ ‌حیوانات خانگی هم می‌‌توانند موجب مشكلاتی برای كودكان یا بزرگسالان شده و ایجاد حساسیت كنند. وقتی حیوان خانگی بدن خود را می‌لیسد، آب دهان او روی موهای بدنش باقی می‌ماند. وقتی آب دهان موجود روی بدن، خشك می‌شود ذرات پروتئین در هوا معلق می‌شوند و به سمت وسایل موجود در منزل حركت كرده و روی آنها قرار می‌گیرند. گربه‌ها از این نظر از بقیه حیوانات بدترند، زیرا پروتئین موجود در آب دهان این حیوان خیلی كوچك است و گربه‌ها هم تمایل بیشتری به لیس‌زدن بدن خود نشان می‌دهند. حساسیت ناشی از حیوانات خانگی از طریق مو و ادرار آنها منتقل می‌شود.

حساسیت‌های غذایی

حدود 8 درصد كودكان از حساسیت‌های غذایی رنج می‌برند و معمولا 8 گروه غذایی موجب تحریك این آلرژی‌ها می‌شوند: تخم‌مرغ،‌ماهی، شیر، صدف، سویا، گندم، بادام‌زمینی و برخی میوه‌ها.
تخم‌مرغ: آلرژی به تخم‌مرغ از حساسیت‌های متداول در نوزادان و كودكان است و می‌تواند دردسرهای زیادی را برای والدین ایجاد كند و از آنجا كه تخم‌مرغ در بسیاری از غذاها استفاده می‌شود گاهی تشخیص این نوع حساسیت سخت است. معمولا آلرژی به تخم‌مرغ از زمانی كه كودك خیلی كوچك است آغاز می‌شود، اما معمولا در 5 سالگی به اوج خود می‌رسد. بیشتر كودكانی كه از این نوع آلرژی رنج می‌برند به پروتئین موجود در سفیده تخم‌مرغ حساسیت دارند.
شیرگاو یا پروتئین موجود در آن: بین یك تا 5‌/‌7 درصد نوزادان به پروتئین موجود در شیر و لبنیات حساسیت دارند. آلرژی به پروتئین موجود در شیر به این معناست كه كودك در سیستم ایمنی بدن خود دچار مشكل است و با خوردن شیر، پنیر و چیزهایی از این دست، دچار آلرژی می‌شود.
غذاهای دریایی: پروتئین موجود در غذاهای دریایی نیز می‌تواند انواع مختلفی از عكس‌العمل‌های آلرژیك را در شخص ایجاد كند.
بادام زمینی و بقیه مغزها: بادام زمینی یكی از جدی‌ترین مواد غذایی آلرژی‌زاست كه حتی می‌تواند زندگی فرد را تهدید كند.
سویا: سویا نیز از عوامل حساسیت‌زاست كه بیشتر، كودكان كوچك‌تر دچار آن هستند و بین 30 تا 40 درصد از نوزادانی كه به شیر گاو حساسند، به پروتئین موجود در سویا هم حساسیت دارند.
گندم: پروتئین‌های موجود در گندم در بسیاری از غذاهایی كه می‌خوریم (گاهی به صورت واضح و گاهی به صورت مخفی)‌ دیده می‌شود. همچون آلرژی‌های دیگر، حساسیت به گندم هم می‌تواند به صورت‌های مختلف و با درجات متفاوت رخ دهد. گاهی آلرژی به گندم با بیماری سلیاك (Celiac) اشتباه گرفته می‌شود ولی باید دانست كه این دو بیماری با هم كاملا متفاوت است.

آلرژی‌های متفرقه

برخی آلرژی‌های دیگر كه كمتر رایج هستند، عبارتند از: آلرژی به نیش حشرات، مواد شیمیایی و داروها.
نیش حشرات: وقتی كودك توسط حشرات گزیده می‌شود به طور معمول تورم و سرخی در پوست مشاهده می‌شود، اما اگر كودك به نیش حساسیت داشته باشد، نشانه‌های جدی‌تری در او دیده می‌شود.
داروها: داروهایی مثل آنتی‌بیوتیك‌ها می‌توانند موجب آلرژی شوند. در صورت مشاهده هر گونه نشانه‌های غیرعادی در هنگام مصرف داروها، حتما با پزشك مشورت كنید.
مواد شیمیایی: برخی مواد آرایشی، بهداشتی و شوینده‌ها می‌توانند موجب خارش در پوست شوند و موجبات حساسیت را ایجاد كنند. مواد رنگی و شوینده‌های خانگی از جمله این محصولات هستند.

علائم و نشانه‌ها

نوع و شدت نشانه‌های آلرژی، از نوعی حساسیت به نوع دیگر و از كودكی به كودك دیگر، متفاوت است. آلرژی می‌تواند به صورت خارش در چشم‌ها، بینی، عطسه، كیپ‌شدن بینی، گرفتگی گلو، سخت‌شدن تنفس یا حتی به صورت شوك (غش‌كردن یا بیهوش‌شدن)‌ تظاهر كند. نشانه‌های حساسیت نیز می‌تواند از خیلی كم یا خیلی زیاد باشد.
به طور كلی می‌توان گفت آلرژی به مواد و ذرات موجود در هوا دارای نشانه‌هایی همچون عطسه، خارش در بینی یا گلو، كیپ‌شدن بینی یا سرفه است. این نشانه‌ها اغلب با سوزش و سرخ‌شدن چشم‌ها همراه است. گاهی این نوع حساسیت می‌تواند به آسم منجر شود.
نشانه آلرژی به مواد غذایی كاملا بستگی به مقدار غذای خورده شده و میزان حساسیت به مواد غذایی دارد.
نشانه‌های حساسیت به مواد غذایی عبارتند از: سوزش در دهان یا گلو هنگام بلع غذا، كهیر، آبریزش و سوزش بینی، سختی در تنفس، شوك، حالت تهوع و اسهال.

درمان آلرژی

آلرژی‌ها هیچ‌گونه علاج واقعی ندارند، اما روش‌هایی برای كاهش نشانه‌های آنها وجود دارد. تنها راه واقعی سازش با حساسیت‌ها، این است كه فرد از عوامل ایجاد آلرژی دوری كند. بنابراین والدین نه‌تنها باید از عواملی كه موجب ایجاد حساسیت در فرزندشان می‌شود آگاه شوند بلكه باید از علائم و آلرژی كودك هم مطلع باشند و این علائم را با تمام كسانی كه در مراقبت از كودك نقشی دارند (مثل معلمان، اعضای فامیل، پرستاران و مربیان)‌ در میان بگذارند.
اگر دوری از عوامل ایجاد آلرژی غیرممكن باشد می‌‌توان طبق نظر پزشك از داروهایی مثل آنتی‌هیستامین یا غیره استفاده كرد. در برخی موارد علاوه بر قرص و دارو، آمپول هم توسط پزشك تجویز می‌شود كه معمولا در مورد آلرژی به مواد غذایی به كار نمی‌رود.
اگر فرزندتان به گرد و غبار آلرژی دارد یا دچار آلرژی ناشی از مواد موجود در هوا (مثل گرده گل)‌ است می‌توان اعمال زیر را انجام داد:
ـ فرش یا زیرانداز را از اتاق فرزندتان جمع كنید، زیرا آنها گرد و غبار را به خود جمع می‌كنند.
ـ منزل را تمیز نگه دارید.
ـ حتما از روبالشی بر روی بالش فرزندتان استفاده كنید.
ـ اگر كودكتان به گرده گل حساس است، پنجره‌ها را بسته نگه دارید و وقتی فرزندتان از بیرون به منزل می‌‌آید، لباس‌هایش را عوض كنید.
ـ اگر فرزندتان به رطوبت حساس است او را از محیط‌های مرطوبی مثل زیرزمین دور نگه داشته و محیط حمام را همواره تمیز و تا حد ممكن خشك نگه دارید.
به هر حال با دیدن علائم آلرژی در فرزندتان، اولین اقدام مراجعه به پزشك و مشورت با او جهت كاهش علائم بیماری است. با این كار لااقل می‌توانید از افزایش نشانه‌های بیماری كودكتان بكاهید.

الهه عیوض‌زاده
منبع: Kidshealth

طبقه بندی: پزشكی و سلامت،
برچسب ها:آلرژی، حساسیت،

[ دوشنبه 4 مهر 1390 ] [ 05:30 ب.ظ ] [ م. ج. مهران منزه ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic