پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی

هر آنچه برای رسیدن به خوشبختی می خواهید

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.خانواده سالم جوان سالم
 جوانانی كه رفتارهای پرتنشی دارند، اغلب در دوران كودكی تعامل صحیح با دیگران را نیاموخته اند و در خانواده هایی بزرگ شده اند كه به دلیل اختلاف های پدر ومادر روابط عاطفی ضعیفی میان اعضای خانواده برقرار بوده است
 جوانانی كه رفتارهای پرتنشی دارند، اغلب در دوران كودكی تعامل صحیح با دیگران را نیاموخته اند و در خانواده هایی بزرگ شده اند كه به دلیل اختلاف های پدر ومادر روابط عاطفی ضعیفی میان اعضای خانواده برقرار بوده است.
در واقع نبود عاطفه در میان برخی از خانواده ها موجب می شود تا اعضای خانواده دچار مشكلات و پیامدهای بسیاری شوند. ترس، اضطراب و نداشتن اعتماد به نفس از جمله ناهنجاری هایی است كه در خانواده های بی عاطفه وجود دارد.
تحقیقات انجام شده در دانشگاه لیورپول نشان می دهد جوانان موفق در خانواده های سالم و با محبتی زندگی می كنند كه بار عاطفی مناسبی در میان اعضای آن خانواده حكم فرماست.
تحكم و حساب كشی، تحقیر و سرزنش و سردرگمی از جمله رفتارهای منفی میان برخی جوانان است كه باعث تنش در زندگی آنها می شود. محبت و از خود گذشتگی حلقه مفقود زندگی آنهاست.
ادوارد كالسی جامعه شناس دانشگاه لیورپول، كاركرد خانواده را از نظر عاطفی مورد بررسی قرار می دهد و می گوید: از جمله نتایج روابط متقابل زن و شوهر بالابودن میزان بار عاطفی آنها در خانواده است، این رابطه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چرا كه در روابط اجتماعی فرزندانشان تأثیر بسیار زیادی دارد.
به گفته او زمانی كه روابط عاطفی مناسبی در میان زن و شوهر وجود داشته باشد خانواده با آرامش بیشتری به فعالیت خود ادامه می دهد و جوان این خانواده در انجام امور بیرون از خانه نیز موفق تر عمل می كند.
دكتر كالسی به بحران عاطفی در خانواده ها اشاره می كند و می گوید: در خانواده هایی كه روابط عاطفی هیچ گونه جایگاهی ندارد اختلاف ها جایگزین عاطفه می شود و در نهایت ارتباط زن و مرد را با خشونت فیزیكی مواجه می كند.
به گفته او جوانان در خانواده های پرتنش ناموفق عمل می كنند و دیدگاه مثبتی نسبت به تشكیل زندگی زناشویی ندارند و اگر ازدواج كنند چون ذهنیت پرخاشگری از روابط زناشویی دارند در زندگی خانوادگی شان با مشكل مواجه می شوند.
در واقع این جوانان از استواری شخصیت محروم هستند.
این كارشناس تأكید می كند: زن و شوهری كه ذهن و رفتار یكدیگر را درك كنند، روابط عاطفی مثبتی هم با یكدیگر برقرار می كنند و بهداشت عاطفی- روانی و فكری را در خانواده مهم می دانند.
وی می افزاید: این نوع خانواده ها به لحاظ نوع ارتباط به دو دسته خانواده ارگانیكی و خانواده مكانیكی تقسیم می شوند. خانواده ارگانیكی روابط سالم و در هم تنیده ای با هم دارند اما خانواده های مكانیكی ارتباط ابزاری و غیرمفید با یكدیگر دارند یك در حال حاضر جامعه ما به سمت خانواده های مكانیكی می رود.
به گفته او در خانواده های ارگانیكی روابط بین اعضا تعریف شده است و حضور زن و مرد در خانه براساس نوعی برنامه ریزی است. زمانی كه حضور و گفت وگو به اندازه كافی در بین اعضا وجود نداشته باشد، خانواده حالت خانوار را پیدا می كند. به این معنا كه زن و مرد تنها در زیر یك سقف زندگی می كنند و ارتباط معناداری با هم ندارند.
این كارشناس به نكاتی درباره خانواده اشاره می كند و معتقد است كه نشانه های یك خانواده خوشبخت با گفتمان مناسب و حضور خوب زن و مرد در آن خانواده است.
به طور كلی در برخی خانواده ها فضا چون فضای عاطفی نیست، حضور اعضا در خانواده هم كمتر می شود. بی برنامه بودن و نداشتن مدیریت مناسب در خانه، ضعف در مدیریت خانواده كه بیشتر از سوی مرد خانواده است، باعث كم رنگ شدن ارتباط در میان افراد می شود.
وی تنها راه جلوگیری از این وضع را برنامه ریزی مناسب خانواده ها می داند و می گوید: كار در ایام تعطیلی، نداشتن تعادل در كار، استراحت و اوقات فراغت كه بیشتر به دلایل اقتصادی در خانواده ها اتفاق می افتد باعث می شود نشاط و شادابی خانواده تحت تأثیر قرارگرفته و حتی زنان و مردان شاغل در روزهای تعطیل تنها در خواب هستند تا با اعضای خانواده وقت خود را بگذرانند.
وی نقش مادر را در خانواده بسیار مهم می داند و می گوید: روابط عاطفی میان اعضای خانواده را مادر مشخص می كند، مادر عمود عاطفی كانون خانواده است و با توجه به ویژگی های عاطفی و روانی كه دارد می تواند محیط خانواده را آرام كند. در حالی كه زنان شاغل در منزل دچار فشارهای روانی و بی حوصلگی می شوند و شكیبایی و توان لازم را برای ایفای نقش خود ندارند، بنابراین رسیدگی به امور زناشویی هم دچار مشكل می شود.

سزاوار
kayhannews.ir

طبقه بندی: خانواده و اجتماع،
برچسب ها:خانواده، جوان، محبت،

[ یکشنبه 1 آبان 1390 ] [ 10:31 ق.ظ ] [ م. ج. مهران منزه ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic