پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی

هر آنچه برای رسیدن به خوشبختی می خواهید

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.تغییرات در زندگی مشترك
به نظر شما آیا جوانانی كه زندگی مشترك را آغاز می كنند می توانند برای همیشه با صمیمیت كنار هم باشند و آیا نبود همدلی می تواند كار آنها را به جدایی بكشاند؟مطالعات تازه درباره این مسئله نشان می دهد این امر امكان پذیر است، یعنی اگر این جوانان تغییرات مراحل آغاز زندگی مشتركشان را به خوبی درك و كنترل نكنند، جدایی برای آنها ممكن و اغلب قابل پیش بینی است، چرا كه مغز انسان در طول زندگی، شماری از واكنش های طبیعی را تحمیل می كند و نحوه برخورد با این مراحل، منجر به شكل گیری یا فروپاشی زندگی مشترك می شود.
نتایج مطالعات رفتارشناسی در دانشگاه گلاسكو چگونگی تأثیرات مغز در شیوه ازدواج دختران و پسران، از نخستین مرزهای آشنایی چهره به چهره تا راه های دستیابی به زندگی مشترك پایدار را نشان می دهد كه، شناخت تفاوت های رفتاری در زندگی می تواند كلید عشقی جاودان و ابدی باشد.
زمانی كه زوج های جوان با یكدیگر آشنا می شوند، مغز آنها ارسال پیام های دوطرفه را درك می كند. میزان پیام های شیمیایی كه از طریق حواس عمل می كند، در زوجین بسیار بالاست، لذا هنگام نگریستن در چشمان هم، ذهن مستقل مردانه و زنانه همانند هم میزان بالای هورمون پیوند دهنده یا همان اكسیژن موجود اطرافشان می تواند رفتارهای منزجركننده را از دیدشان پنهان كند، اما سرانجام مرحله زیست شناختی جدیدی در روابط زوجین آغاز می شود.

آغاز هشدار

پس از چندین ماه یا حتی یك سال كه از شروع ارتباط گذشت، مواد شیمیایی مغز زوجین شروع به تغییر كرده و مغز متفكر هشدار می دهد كه شریك زندگی ما دارای عیب و نقص هایی است. حس خشم، انزجار و گاهی ترس نسبت به یكدیگر در زوجین آشكار می شود.
بنابراین اگر در طول مرحله دلباختگی با شریك خود ازدواج كرده باشیم باید در این مرحله در افكارمان تجدیدنظر كنیم. در این شرایط مواد شیمیایی مغز كه در مراحل آغاز دلباختگی غالب بودند، كاهش می یابد و به سادگی به این فكر می افتیم كه خود یا طرف مقابل دچار مشكلی هستیم.

مبارزه برای تغییر

جوانانی كه در این مرحله دلسردی را تجربه می كنند، مبارزه برای ایجاد تغییرات در یكدیگر را آغاز خواهند كرد. آنان با تلاش برای ایجاد تغییر در یكدیگر، با یاس نامعلومی دست و پنجه نرم می كنند. مرد و زنی كه به این شكل در عشق و نزاع به سر می برند، به علت تفاوت در سلسله اعصاب، مشكل بیشتری خواهند داشت.
این دوران رنج آور است، اما زوجی كه درحال نبرد در میدان قدرت هستند از درك این نكته ها عاجزند ولی تفاوت های مغزی می تواند كلید پیوندی طولانی میان آنان باشد.
پس از فروكش كردن عشق اولیه، مرد ممكن است فعالیت های مستقل بیشتر و زن ارتباط بیشتر با دوستان را بطلبند. یكی از دلایلی كه ما در مرحله مبارزه برای تغییرات رفتاری مان، پیوسته رفتارهای بیرحمانه ای از خود نشان می دهیم، مربوط به نگرش متفاوت ما نسبت به استقلال زوجین است. نخستین ازدواج های منجر به طلاق، به طور میانگین دو تا سه سال دوام دارند.
آنچه بیشتر زوج های جوان درك نمی كنند این است كه پیش از كمرنگ شدن علاقه، مرحله ای وجود دارد كه مورد توجه نیست در مراحل آشنایی، ناامیدی و مبارزه برای تغییرات، مرد ممكن است حساسیت همسر، نیاز او به ارتباطات اجتماعی، اشتیاق او به نیاز عاطفی و حتی نگرش به خانه داری را تلف كردن وقت و زمان بداند. زن نیز ممكن است عادت ها، سرگرمی ها، مشغولیت كاری شوهر و نیاز به استقلال وی را به عنوان خطر و عملی خودخواهانه تلقی كند.
در واقع زوج های جوان خوشبخت در زندگی سرشار از شادی به كارها و رفتارهایی كه پیوندشان را مستحكم كند، بهای بیشتری می دهند، كارهایی از قبیل شب گذرانی و صرف شام خانوادگی، این آداب پایه های نگهدارنده ازدواج هستند. همه لحظات زندگی مشترك نباید لزوما با صمیمیت بگذرد. جوان ها می دانند این نوع رفتارهای پیونددهنده، هنگامی كه زندگی پر از دغدغه و مشغولیت شود، نیروی عشق را حفظ می كند. زوج های جوان علاقه و متانت را در بسیاری از رفتارهای زندگی و تعاملات خود با یكدیگر پیش می گیرند. شاید هیچ كس بهتر از خود آنها رفتار مناسبی نداشته باشد، اما هنگامی كه در مبارزه برای تغییرات گرفتاریم، می پنداریم كه شریك زندگی مان باید موضوع همیشگی برای تخلیه استرس هایمان باشد.

اقدام برای حل اختلافات

بدون شك گاهی اوقات ما عصبانی می شویم و با هم جر و بحث می كنیم. همچنین در جر و بحث ها بیشتر به دنبال راه حلی هستیم تا این كه بگذاریم اوضاع وخیم تر شود اما یقینا به خاطر عمل نادرست خود عذرخواهی كرده و اختلاف پیش آمده را حل می كنیم. جوانانی كه زندگی مشترك را آغاز می كنند با گذشت سال ها درمی یابند كه حتی با وجود این كه همسرشان بهترین دوست آنها است، هنوز هم بسیاری از نیازهای عاطفی خود را در میان دیگر افراد باز می یابند.
دانستن این نكته بسیار برای ما با اهمیت است كه احساسات مان به یكدیگر، احتمالا با گذر زمان دچار تغییر می شود و این امری طبیعی است. در نتیجه باید اجازه دهیم تا به كمك پیام های منطقی ارسالی از مغزمان كه با تفكر نسبت به زندگی مان كسب می كنیم، ما را به تفاهم و عشقی پایدار و طبیعی در زندگی سوق دهد.

kayhannews.ir

طبقه بندی: جوانان ، ازدواج،‌ خوشبختی،
برچسب ها:زندگی مشترک، سردی، بی میلی، سردی روابط،

[ یکشنبه 6 آذر 1390 ] [ 09:32 ق.ظ ] [ م. ج. مهران منزه ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات