پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی

هر آنچه برای رسیدن به خوشبختی می خواهید

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.7 دستور برای یک سخنرانی موفق
همه ما در بعضی مراحل زندگی مجبور به سخنرانی کردن می شویم. مصاحبه ای برای کار جدیدتان است ؟ سخنرانی برای ناظر یا هیات مدیره شرکت محل کارتان است ؟ بله ، اینها سخنرانی های بسیار مهمی هستند. و میتوانند آینده را رقم بزنند. پس نگذارید این فرصت ها از دست بروند بدون این که شانس موفقیت تان رابالا ببرید.

 
چگونه شنوندگان را به حرف های مان علاقه مند کنیم ؟
همه ما در بعضی مراحل زندگی مجبور به سخنرانی کردن می شویم. مصاحبه ای برای کار جدیدتان است ؟ سخنرانی برای ناظر یا هیات مدیره شرکت محل کارتان است ؟ بله ، اینها سخنرانی های بسیار مهمی هستند. و میتوانند آینده را رقم بزنند. پس نگذارید این فرصت ها از دست بروند بدون این که شانس موفقیت تان رابالا ببرید.
1 ـ شنوندگان را هم درگیر کنید : شنوندگان هم دوست دارند وارد ماجرا شوند ، نه این که فقط گوش کنند و حوصله شان سر برود. شما باید به آنها برای نشستن و گوش دادن به حرف های تان دلیل بدهید 30 تا 90 دقیقه زمان دارید تا بتوانید توجه آنها را جلب کنید. میتوانید همان تکنیک قدیمی شروع کردن سخنرانی با یک جوک را به کار گیرید ، اما... شاید زیاد هم ایده جالبی نباشد. اشتباه نکنید ! مطمئناً دادن یک جنبه شوخی آمیز به سخنرانی تان قابل قبول است. اما اگر این جنبه را به صورت کلی وارد سخنرانی کنید ، با این که سخنرانی را با یک جوک شروع کنید ، بسیار متفاوت است. پس بهتر است که آن را با یک سوال آغاز کنید. این تکنیک بسیار جواب می دهد ، چون شنوندگان را هم وارد بحث می کند. تکنیک دیگری که گاهی توسط بعضی سخنرانان به کار گرفته می شود ، بردن نام بعضی از اشخاص بین حضار است.
2 ـ سرزنده و با روح باشید : بهترین سخنرانان کسانی هستند که چه در حرکات و چه در سخن گفتن شان با روح و سرزنده هستند. خوب نیست که خود را پشت سکو پنهان کنید. دفعه بعد این کار را امتحان کنید : وقتی برای یک گروه بیست نفره یا بیشتر سخنرانی می کنید ، حین صحبت کردن بین شنوندگان راه بروید. هر از چند گاهی ایستاده و دست تان را روی شانه یکی از شنوندگان قرار دهید. با این کار باعث خواهید شد که توجه آنها به شما بیشتر جلب شده و به حرف های تان دقیق تر گوش کنند.
3 ـ صدایی تاثیر گذار داشته باشید : روی چیزی که می خواهید تحویل دهید ، زمان بگذارید. کسی توقع ندارد که مثل یک گوینده تلویزیون بیایید و بروید. باید بتوانید صدایی خوشایند و سرگرم کننده تحویل دهید. هنگام سخنرانی به این چهار نکته توجه داشته باشید. تن صدای تان را هر از گاهی تغییر دهید ، درجه صدا را بالا و پایین ببرید ، سرعت صحبت کردن تان را تغییر دهید و گاهی برای تاثیر گذاری بیشتر سکوت کنید.
4 ـ حواس شنوندگان را پرت نکنید : هیچ چیز به اندازه این کار
نمی تواند یک سخنرانی را خراب کند. چند وقت پیش مدیری را دیدم که سخنرانی اش را فقط به خاطراین که با پول خردهای توی جیبش بازی می کرد ، از دست داد. بعد از سخنرانی کسی در مورد محتویات سخنرانی او حرفی نمی زد ، همه فقط می گفتند که چقدر از صدای جرینگ جرینگ پول خردها اعصاب شان خرد شده است. کنار گذاشتن این عادت ها کار سختی نیست. گاهی هنگام تمرین سخنرانی تان فیلمبرداری کنید و بعد آن را مرور کرده و پی به عادت های آزار دهنده ببرید تا بتوانید آنها را کنار بگذارید.
5 ـ لباس مناسب بپوشید : روزی با یکی از مدیر عاملان صحبت می کردم که می گفت اولین چیزی که در برخورد با یک فرد به آن توجه می کند ، لباس هایش است. باید بتوانید طوری لباس بپوشید که حداقل یک پله از حضار بالاتر باشید. متوجه باشید که کفش های ارزان ، شلوار جین و بلوزهای رنگی ، مناسب انجام یک سخنرانی نیست. به لباس پوشیدن تان خیلی دقت کنید.
6 ـ حرف های تازه بزنید : از تکرار داستان ها و خاطرات همیشگی پرهیز کنید. حرف های تازه بزنید. سعی کنید در سخنرانی تان جایی هم برای وقایع روز باز کنید حتماً آن روز یا آن هفته اتفاق جدیدی افتاده است که در موردش صحبت کنید.
7 ـ تمرین داشته باشید : چندین مرتبه تمرین کردن سخنرانی می تواند باعث موفقیت تان شود چون معمولاً رقبای شما این کار را نخواهند کرد. معمولاً افراد فقط چند دقیقه قبل از سخنرانی نگاهی به نوشته های شان می اندازند ، اما سخنرانان موفق همیشه برای تمرین آن هم وقت می گذارند. یک سخنران واقعی از قبل برنامه ریزی می کند که چطور سخنرانی خود را شروع کند و چطور به پایان برساند ، می دانند که چه موقع بین حضار راه بروند و دست روی شانه چه کسی بگذارند ، می دانند که چه زمانی سکوت کرده و چه زمانی تن صدای شان را تغییر دهند و می دانند که به کجا نگاه کنند. با تمرین کردن مطمئناً سخنرانی بهتری ارائه خواهید داد.
منبع: كوچه ما شماره 15.

طبقه بندی: آموزش،
برچسب ها:سخنرانی موفق، روش سخنرانی، تکنیک های سخنرانی،

[ یکشنبه 4 دی 1390 ] [ 03:59 ب.ظ ] [ م. ج. مهران منزه ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic