پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی

هر آنچه برای رسیدن به خوشبختی می خواهید

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.
درست صحبت کردن را بیاموزید

در مورد چگونگی صحبت کردن با افراد گوناگون و با ویژگی های متفاوت ابتدا باید در نظر داشته باشید که طرف صحبت شما جزو کدام یک از گروه ها است و بعد با استفاده از رهنمودهای ارایه شده با هر یک از آنها صحبت کنید.

چگونگی صحبت با افراد متفاوت

در مورد چگونگی صحبت کردن با افراد گوناگون و با ویژگی های متفاوت ابتدا باید در نظر داشته باشید که طرف صحبت شما جزو کدام یک از گروه ها است و بعد با استفاده از رهنمودهای ارایه شده با هر یک از آنها صحبت کنید.

صمیمی ها

افراد صمیمی به مردم و دوستی با آنها خیلی اهمیت می دهند. احساسات افراد را در نظر می گیرند و سعی می کنند هر طور شده دیگران را ناراحت نکنند. در هنگام صحبت با این دسته از افراد سعی کنید:
ـ گفت گوی خود را با تعریف صادقانه از آنان شروع کنید و فوراً سر اصل مطلب نروید.
ـ با آنان زیاد درباره ی آمار و اطلاعات صحبت نکنید. چرا که خیلی زود از شنیدن این مسایل خسته می شوند و بحث را قطع می کنند.
ـ اگر با آنها مخالف هستید، مواظب باشید احساسات شان را جریحه دار نکنید.
ـ در حین صحبت با آنها خودمانی و غیررسمی باشید.

تحلیلگرها

معمولا تحلیلگرها تمایل به کمال گرایی دارند. به عبارت دیگر آنها دوست دارند همه چیز را درباره ی یک موضوع بدانند. اطلاعات و تصمیمات آنها معمولاً دقیق و عاقلانه است و شاید به همین دلیل در تصمیم گیری کُند هستند. در ضمن آنها احساسات و عواطف خود را برای دیگران آشکار نمی کنند. بنابراین در هنگام صحبت با تحلیلگرها باید:
ـ قبل از شروع صحبت دقیقاً بدانید که می خواهید درباره ی چه و چگونه صحبت کنید.
ـ صریح باشید و فقط درباره ی اصل موضوع صحبت کنید. چرا که آنها از اتلاف وقت بیزارند.
ـ هنگام صحبت با آنها دقیق و واقع بین باشید و به آنها فرصت بدهید تا بدانند که شما قابل اعتماد هستید.
ـ با آنها خودمانی رفتار نکنید. سعی کنید رسمی باشید و با صدای بلند نیز حرف نزنید.
ـ سعی نکنید آنها را تهدید یا با چرب زبانی از آنها سوء استفاده کنید.

بیانگرها

این افراد دوست دارند اوقات خوشی داشته باشند، پر حرارت و مبتکر هستند و به سختی می توانند افرادی را که مثل خودشان نیستند، تحمل کنند. در هنگام گفت و گو و تبادل نظر با بیانگرها به یاد داشته باشید:
ـ به آنها اجازه بدهید که از گفت و گو لذت ببرند و بخشی از زمان گفت و گو را به مسایل دوستانه و آشنایی اختصاص دهید.
ـ در مورد اهداف آنها و آن چه خوشحال شان می کند، صحبت کنید.
ـ در حین صحبت با آنها سرد و بی احساس نباشید و برای شان قانون وضع نکنید.
ـ از آنها بخواهید نظریات و عقاید خود را بیان کنند.

سلطه جوها

سلطه جوها افرادی قوی، قاطع و نتیجه گرا هستند که گاهی اوقات نسبت به خودشان و دیگران جدی و سختگیر هستند. این افراد معمولاً احساسات خود را برای دیگران آشکار نمی کنند و از کسانی که وقت خود را با صحبت هایی بی فایده تلف می کنند اصلا خوش شان نمی آید. در هنگام صحبت کردن با این افراد نکات زیر را در نظر داشته باشید:
ـ فقط به اصل موضوع توجه کنید و درباره ی موضوعات متفرقه صحبت نکنید.
ـ به طور واضح و منطقی با آنها صحبت کنید.
ـ هنگام صحبت با آنها بی نظم و بی برنامه نباشید.
ـ سعی نکنید به آنها دستور بدهید، چون مخالفت خواهند کرد.
ـ بعد از صحبت درباره ی موضوع اصلی، فوراً آنها را تنها بگذارید.
امروزه بسیاری از روانشناسان بر این عقیده اند که مهارت های ارتباطی نقش بسیار مهمی در موفقیت انسان چه در زندگی کاری و چه در زندگی شخصی آنها دارد.
به جرات می توان ادعا کرد که یکی از مهم ترین دلایل شکست هایی که انسان در زندگی خود با آن مواجه می شود این است که قبل از اتخاذ تصمیم و مبادرت به انجام یک کار ( انتخاب شغل، ازدواج، تربیت فرزند و امثال آن ) سعی نمی کند که مهارت های ارتباطی و رفتاری لازم برای انجام آن کار را کسب کند. پژوهش ها نشان می دهد که مهارت های لازم برای برقراری ارتباط موثر را می توان از طریق آموزش و تمرین یاد گرفت و البته کسب این مهارت ها چندان آسان نیست. در برقراری ارتباط با دیگران چنانچه یکی از طرفین صحبت، پیام طرف مقابل را به خوبی دریافت نکند و متوجه نشود که منظور طرف مقابل از این پیام ها چه بوده، ارتباط برقرارشده، بی حاصل بوده است. در واقع می توان گفت ریشه ی بسیاری از سوء تفاهم ها، رنجش ها و اختلافات و همچنین منشأ بسیاری از اختلافات و نزاع ای خانوادگی عدم وجود فهم متقابل در صحبت ها است. چرا که یکی از طرفین گفت و گو یا بدتر از آن هر دو طرف گفت و گو حرف یکدیگر را نمی فهمند و برداشت درستی از پیام های ارسال شده ندارند. درست صحبت کردن و بیان متناسب یکی از مهارت های اساسی ارتباطی در برقراری یک ارتباط موفق و موثر است. در حقیقت همه ی ما توانایی صحبت کردن را داریم، اما گاه لازم است برای ایجاد ارتباط یا ادامه ی آن مهارت های صحبت کردن خود را، هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی ارتقاء دهیم. بعضی از افراد از صحبت کردن با دیگران طفره می روند یا نمی توانند به راحتی سر صحبت را با دیگران باز کنند و روابط موثری با دیگران داشته باشند.
روشهای ساده یی وجود دارد که به شما کمک می کند تا بهتر با دیگران ارتباط برقرار کرده و مصاحبت و دوستی آنها را حفظ کنید. مثلا این که به صحبت های طرف مقابل علاقه نشان دهید. نظر مخالف و انتقاد خود را طوری بیان کنید که طرف شما ناراحت نشود. به نشانه های غیرکلامی او بیشتر توجه کنید و مهم تر از همه این که سعی کنید در صحبت کردن مؤدب باشید.
منبع: نشریه 7 روز زندگی شمارهطبقه بندی: آموزش،
برچسب ها:چگونگی صحبت کردن، صحبت،

[ یکشنبه 28 اسفند 1390 ] [ 09:47 ق.ظ ] [ م. ج. مهران منزه ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات