پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی

هر آنچه برای رسیدن به خوشبختی می خواهید

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ پورتال جامع فرهنگی ،‌ اخلاقی ،‌اعتقادی ،‌ اجتماعی خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.افراد نا موفق چه خصوصیاتی دارند؟
شما هم می توانید مانند خیلی از مردم، برای خود هدفی تعیین نکنید و برنامه ای در نظر نگیرید. این کار تنها نتیجه ای که دارد این است که باعث می شود هرگز از جایی که اکنون هستید تکان نخورید یا حتی عقب گرد کنید. آیا شما همین را می خواهید؟ تاکنون آنچه گفته ایم درباره خصوصیات افراد موفق بوده است. حالا می خواهیم به تصویر نگاتیو نیز نگاهی بیندازیم و آن مطرح کردن این سؤال است: با ایجاد چه عادت هایی در خودمان تبدیل به انسانی ناموفق می شویم؟

موفق نشدن به چه معناست؟

عدم موفقیت، به هوش، حافظه یا تفکر ارتباطی ندارد، بلکه به حرکت و پشتکار مربوط است.
«دنیا سرشار از مردان لایق اما نا موفق است.»

عدم هدفمندی

شما هم می توانید مانند خیلی از مردم، برای خود هدفی تعیین نکنید و برنامه ای در نظر نگیرید. این کار تنها نتیجه ای که دارد این است که باعث می شود هرگز از جایی که اکنون هستید تکان نخورید یا حتی عقب گرد کنید. آیا شما همین را می خواهید؟
افراد ناموفق نمی دانند فردا می خواهند چه کنند؟ سال آینده و پنج سال آینده چه برنامه ای دارند؟

فراموش نکنید:

«با اجرای برنامه هر چه پیش آید خوش آید، آنچه پیش می آید الزاماً خوش نیست.»

استفاده نکردن از علم

از آنچه می دانید چه قدر استفاده می کنید؟ اگر شانه هایتان را بالا بیندازید یا نتوانید جواب درستی به این سؤال بدهید، شما اعلام می کنیم که کم کم در زمره افراد ناموفق قرار خواهید گرفت.
اهمیت دادن به علم و عمل مطلب کهنه ای است که بارها و بارها در تمام فرهنگ ها و کشورها به آن تأکید شده است و نتیجه آن هم بارها مورد امتحان قرار گرفته است.
مانند افرادی نباشید که فقط دانش می اندوزند اما در بکارگیری آن ناتوانند. اگر به اندازه یک کلمه می دانید، به قدر یک کتاب کار کنید و اگر به قدر یک کتاب می دانید، یک عمر به کار ببندید.

نگرانی دائمی

آیا شما از زمره افرادی هستید که مرتباً و به هر دلیلی حرص و جوش می خورند؟ اگر جواب شما بله است، باید بگوییم که شما متأسفانه نه دنیا را دارید نه آخرت را! برخی از افراد را می بینیم که همواره در نگرانی به سر می برند. نگرانی دوباره گذشته، حال یا آینده. گاهی به گذشته می اندیشند و به خاطر حوادثی که در آن اتفاق افتاده است خود را می خورند یا اشک می ریزند. گاه به آینده نگاه می کنند و از اتفاقات وحشت آوری که ممکن است در زمان آینده رخ دهد، می لرزند، ابراز نگرانی می کنند و چه بسا باعث شوند تا یک برنامه کامل لغو شود.
این مدل افراد، حتی می توانند نسبت به زمان حال و اتفاقات جاری در آن نیز احساس نگرانی کنند. هنگامی که سریال مورد علاقه خود را می بینند، نگران هستند که برق قطع شود. وقتی به مهمانی می روند، نگران دیر رسیدن هستند. وقت غذا خوردن نگران چاق شدن می باشند و...! هزاران مورد مثال زدنی دیگر.
دست از نگرانی بر دارید. چه شما نگران باشید و چه نباشید، اتفاقات در زمان خود رخ خواهد داد. حداقل قبل از وقوع آن ها آسوده زندگی کنید.

قهرمانی طولانی مدت

عاملی که بیش از هر چیز دیگر روح و ذهن انسان را کدر می کند و تمام شخصیت او را تحت انقیاد خود در آورد«کینه» است. حتماً شما هم کسانی را می شناسید که عمر ارزشمند خود را صرف به دست آوردن موقعیتی می کنند تا در جایی حق کسی را کف دستش بگذارند یا انتقام بگیرند. نفرت ورزیدن و کینه های طولانی تمام انرژی و نشاط شما را می گیرد و کاری می کند تا به جز مورد کینه خود به هیچ چیز دیگری فکر نکنید و در نتیجه از هر نوع پیشرفت موفقیتی باز داشته شوید.
نمونه کوچکی که یک انسان از کینه ورزی می آموزد، در قالب قهرهای طولانی در خانواده است. کودکی که در خانواده ای بزرگ می شود که الگوی قهر در آن رواج دارد، در زمان بزرگسالی کینه ورزی و نفرت ورزیدن طولانی را یاد می گیرد و در مراحل مختلف آن را پیاده می کند. این الگوی مخرب جدا از محدود کردن فکر و ذهن، باعث از هم پاشیدگی خانواده ها و دوستی های ارزشمند می گردد. هرگز در محیط خانواده از دیگر اعضا روی بر نگردانید.
قهر به هیچ دردی نمی خورد.

عدم توجه به ظاهر

خیلی ها بر این باور غلط اعتقاد دارند که ظاهر مهم نیست. اما توصیه من به شما این است که ظاهر-مخصوصاً در اولین ملاقات- تأثیر گذارترین عامل است.
«شما در یک کتابخانه فرصت ندارید یک کتاب را به طور کامل بخوانید، بعد آن را بخرید، ناچاراً از روی جلد انتخاب می کنید.»
شما هم هر چقدر ادعا کنید که آدم ظاهربینی نیستید، باز هم نمی توانید به طور کامل از قیافه یک آدم چشم بپوشید. فرض کنید شما را به اداره پلیس می برند تا به طور حدسی از میان 10 نفر، یک دزد بانک را شناسایی کنید. شما پشت آیینه دو طرفه می ایستید و آن 10 نفر را بر انداز می کنید. 9 نفر آن ها مرتب، با موهای شانه زده، ریش تراشیده و لباس های اطو کشیده ایستاده اند و یک نفر از آن ها با ریش بلند، موهای ژولیده، لباس های چروک و صورت اخمو در میان دیگران ایستاده است. به طور عادی حدس شما کدام است؟ هر چه قدر هم به تساوی انسان ها ایمان داشته باشید باز هم ناخودآگاه به فردی اشاره می کنید که ظاهر ژولیده تری دارد.
به سر و وضع خود در حدی که حالت زننده ای پیدا نکند برسید. اجازه دهید مردم در نظر اول ظاهر شما را بپسندند. خواهید دید که تأثیر عمیقی بر روی آن ها گذاشته اید و مدت ها زمان می برد تا نظر اولیه آنان نسبت به شما عوض یا کاملاً معکوس شود.

عدم آرامش

هیچ کس حرف کسی را که زیاد حرف می زند جدی نمی گیرند. هنگامی که در اجتماع در رویارویی با افراد دیگر هستید، زیاد صحبت نکنید. کاری نکنید تا سکوت شما را آرزو کنند. بلکه باید رویه ای در پیش بگیرید تا برای شنیدن کلامی از دهان شما، دقیقه شماری کنند. از حرکات سریع و بی قاعده بپرهیزید. سعی کنید در رفتار و حرکتتان متانت و وقار و آرامش موج بزند و تماشای حرکات شما برای دیگران خنده آور نباشد، بلکه ایجاد آرامش و آسودگی نماید.

منبع:نشریه راه کمال- شماره 30
نویسنده: دکتر محمد سیدا

طبقه بندی: مقالات آموزنده،
برچسب ها:ویژگی افراد ناموفق، موفقیت،

[ چهارشنبه 2 فروردین 1391 ] [ 08:55 ق.ظ ] [ م. ج. مهران منزه ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات